vesti24.mk

Tag : образование

ВЕСТИ

Мицкоски: Со таканаречената реформа во образованието, Заев осакатува луѓе, тоа што го планираат не е дигитализација

admin
„Да, имаше протести за реформа во образованието и да, ме обвинуваа мене. Но, поентата е што со таканаречената реформа во образованието на Зоран Заев осакатува...
ВЕСТИ

Јаневска: Укинувањето на печатените учебници придонесува за образовно осакатување на младите генерации

admin
Д-р проф. Весна Јаневска, претседател на комисија за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ во „Утрински брифинг“ зборуваше за проблемите во образованието, укинувањето на учебниците, како...
ВЕСТИ

Петкоска: Со избрзано носење на нефункционални закони на хартија тонеме како држава

admin
Со практиката на избрзано носење на нефункционални закони на хартија тонеме како држава затоа што кога политиката е над сè, сите шанси за напредок потонуваат!Законот...
ВЕСТИ

Стручна анализа на професор Андревски: Има два круцијални проблеми со концептот за основно образование

admin
Гоце Андревски е професор по стратегија на Квинс универзитетот во Канада. Тој е стратешки советник и соработник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и постојано ги следи...
ВЕСТИ

СДК: Додека сите чекаат план за онлај настава, директорот и вработените на бирото за развој на образованието отишле на колективен одмор

admin
Над 200 вработени во Бирото за развој на образованието и директорот си отишле на колективен годишен одмор без да ја изработат програмата за скратен наставен...
МАКЕДОНИЈА

Отворен повик за стипендии на универзитети од шангајската листа

Ferad Aruc
Министерството за образование и наука информира дека во тек се конкурсите за доделување на стипендии за граѓаните на Република Македонија коишто во академската 2018/2019 година,...
СВЕТ

Финското образование е едно од најдобрите во светот, а по оваа револуција ќе стане уште подобро

Ferad Aruc
Во финските училишта и официјално започнува образовната револуција во облик на укинување на сите формални училишни предмети, со што оваа земја станува прва во светот...