vesti24.mk

Tag : овошје

ЗАБАВА

Ова овошје мора да го јадете: Можат да спречат цироза, одлични се за панкреасот и помагаат при слабеење

admin
Ако некое овошје е познато, а толку занемарено, тогаш е тоа крушата. Но таа е најдобра намирница за панкреасот, кој исто така сме склони да...
ЗАБАВА

Листа од 13 најотровни производи: Овие овошја и зеленчуци имаат најмногу пестициди- внимавајте!

admin
Секоја година, Светската здравствена организација објавува листа од 12 најотровни производи кои се наоѓаат на полиците во продавниците, сега имаат додадено плус уште еден. Со...
ЗАБАВА

ВНИМАВАЈТЕ КОГА КУПУВАТЕ ОВОШЈЕ: Што значат броевите на лепенките на бананите, портокалите, јаболката?

admin
Кога купувате свежо овошје, посебно банани, јаболка, портокали и мандарини кои на себе имаат лепенки, посебно внимание обрнете на броевите кои се наоѓаат на нив....
ЗАБАВА

Содржат малку калории и согоруваат масти: Еве кое овошје треба да го јадете секој ден

admin
Овошјето е важен дел од здравата исхрана, изобилува со витамини и други хранливи материи потребни за телото, а исто така е одлично за губење на...
ЗАБАВА

Многу работи правите погрешно: Неверојатни трикови за сечење и сервирање на овошје и зеленчук (ВИДЕО)

admin
За да направите овошна салата, често правите вистински неред во кујната. Правите грешки во сечењето на овошјата, а ова видео ќе ви покаже неверојатни трикови....
ЗАБАВА

Нови докази дека овошјето и зеленчукот се добри за мозокот

admin
Средовечни мажи кои јадат многу овошје и зеленчук може да намалат шанси за когнитивни проблеми во доцните години од животот во споредба со врсници кои...
ЗАБАВА

Универзитетски истражувачи откриле кои мажи се попривлечни за жените

admin
Истражувачи од Универзитетот Macquarie во Сиднеј, Австралија, открија дека жените најмногу ги привлекуваат мажи чиј телесен мирис е предизвикан од исхрана во која доминираат зеленчуци...