vesti24.mk

Tag : песна

ЗАБАВА

Детската љубов е најсилна: Од срце му пее на своето братче кое има Даунов синдром (ВИДЕО)

admin
Неодоливо видео од две братчиња стана хит на социјалните мрежи и стопли многу срца. Во него, малиот Рајс го држи во раце своето братче со...
ЗАБАВА

Се развеле три часа по свадбата поради оваа српска песна

admin
Свадба во градот Никшиќ, Црна Гора, заврши неславно, поради тоа што тештата неколкупати нарачала иста песна. Според српски „Телеграф“, договорот бил – забавата да мине...
ВЕСТИ

ВИДЕО: „Македонско девојче“ ечеше среде Солун

admin
Познатата македонска песна „Македонско девојче“, но само во инструментална изведба, можеше да се слушне среде Солун. Уличен кларинетист ја отсвире на шеталиштето покрај морето, а...
ЗАБАВА

Малкумина ја знаат тажната вистина: Како настанала песната „Ѓурѓовден“ која сите ја пееме? (ВИДЕО)

admin
Песната Ѓурѓовден била создадена во возот на смртта кој патувал од Сараево до Јасеновац. Затворениците во вагони без храна и вода почнале да паѓаат во...
ЗАБАВА

Ова е хит кој ќе ве насмее: Со оваа песна Златан Ибрахимовиќ се релаксира по тренинг (ВИДЕО)

admin
Еден од најдобрите светски фудбалери, Златан Ибрахимовиќ со оваа песна се релаксира по напорниот тренинг. Популарниот Ибра ги собра сите симпатии од регионот. На социјалната мрежа...
ЗАБАВА

Најосаменото суштество на светот: Сите го слушаат неговото пеење, а никој го нема видено

admin
Песната на овој кит, која тој ја пее на многу висока фреквенција, истражувачите ја слушаат со децении, но него никогаш не го виделе. Инаку, овој...
ЗАБАВА

Не се зборува за празничната магија: „Jingle Bells” е мрачна песна со лоша приказна! (ВИДЕО)

admin
„Jingle Bells“ е една од најпопуларните божиќни песни, но малкумина знаат дека оваа песна воопшто не зборува за Божиќ, а e далеку и од весела...
ЗАБАВА

Ова мало девојче е голем борец: Боледува од рак, а ќе ве освои со моќна порака (ВИДЕО)

admin
Ања Отли е малечко девојче од САД кое има дијагностицирано рак на бубрезите. Малата херојка, како што ја нарекуваат по социјалните мрежи, досега има посетено...
ЗАБАВА

Во голем очај, тага и болка: Како настана песната „Ѓурѓовден“ која сите ја пееме? (ВИДЕО)

admin
Иако песната Ѓурѓовден е легендарна и навистина нема кој не ја знае, малкумина знаат како настанала и каква приказна крие во себе. Оваа песна настанала...
БАЛКАН

Млади од Србија на Сицилија ја запеале „Ѓурѓевдан“, а кога наишла група од Хрватска се случило нешто незапамeтено!

Ferad Aruc
Членови на ансамблот Културно уметничко друштво Абрашевиќ од Панчево отпатувале на Сицилија каде ја претставувале Србија на Меѓународен фестивал на фолклор. Додека таму на улица...