vesti24.mk

Tag : поплави

ВЕСТИ

Една година по поплавите, ништо немаат добиено: „Заев ни вети, му дадовме гласови, а тој нè предаде“

admin
Жителите од село Страчинци од скопската општина Гази Баба се револтирани затоа што државата не им ја плаќа земјоделската штета која беше предизвикана во мај...
ВЕСТИ СВЕТ

Библиски потоп на Блискиот исток

Ferad Aruc
Саудиска Арабија од 10-ти ноември се бори со поројни дождови, а во последната голема бура загинаа најмалку 30 лица, додека стотици куќи се целосно уништени....
ВЕСТИ СВЕТ

“Водата носи автомобили во морето”: Поплавите во летувалиштата во Грција оставаат шокантни глетки

Ferad Aruc
Грција се нашла во проблеми откако обилните дождови довеле до сериозни потешкотии, па од час во час доаѓаат се повеќе информации за новите проблеми како...
Uncategorized

Париз се бори со поплавите: Нивото на реката Сена го достигна врвот…

Ferad Aruc
Седум париски станици за брзиот воз “RER C”, една од најкористените линии во главниот град на Франција, ќе останат затворени најмалку до 5-ти февруари поради...
Uncategorized СВЕТ

Париз се бори со поплавите: Затворени се бројни паркови, Сена пристигнува до Лувр…

Ferad Aruc
Денес по налог на градските власти во Париз биле затворени неколку тунели, паркови и долното ниво на музејот Лувр, затоа што водостојот на реката Сена...
СВЕТ

Црни прогнози на германските научници: Не чекаат библиски поплави, а овие земји први ќе бидат на удар

Ferad Aruc
  Научниците на германскиот Потсдамски институт за изучување на климатските промени објавиле предупредување дека поплавите во наредните 25 години ќе бидат се почести и се...
Uncategorized

Последиците од климатските промени најдрастични во Конго

admin
Една половина од оваа африканска држава се бори со силните и обилни врнежи од дожд а другата со сушата. Проблемот предизвикан од климатските промени по...