vesti24.mk

Tag : празник

ЗАБАВА

Утре е голем празник- еве што треба да направат сите млади брачни парови

admin
Празникот на пролетта- 22 март, младите брачни парови го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден, Светата православна црква
ЗАБАВА

Следната недела е Свети Атанасиј, после овој празник сѐ е полесно…

admin
На 31 јануари месецов е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас,
ЗАБАВА

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа- ова никако не го заборавајте во сабота!

admin
Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на полноќ се исполнуваат сите желби.
ЗАБАВА

Сите девојки треба да го стават ова под перница, а во сабота да замесат тесто за Водици- еве зошто

admin
Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според Библијата, на овој ден се отворило небото и се слушнал божјиот глас. Според верувањата
ЗАБАВА

Утре е Стара нова година, ова никако не смеете да го заборавите!

admin
Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна
ЗАБАВА

Денеска ja славиме Света Анисија: Сите девојки и жени кои имаат неисполнета желба да направат една работа

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 декември. Св. маченичка Анисија. Анисија беше родум од Солун. Потекнуваше од угледен и богат род. Родителите
ЗАБАВА

Во недела е Стара нова година, ова никако не смеете да го заборавите!

admin
Православните христијани кои се водат според Јулијански календар во недела ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како
ЗАБАВА

Ако помогнете некому, ќе ви се врати двојно- денеска славиме голем светец

admin
Денеска го празнуваме светиот маченик Лонгин стотника. Божествениот евангелист Матеј опишувајќи го страдањето на Господ вели: „А стотникот и оние што заедно со него Го
ЗАБАВА

„Свети Тома седи дома“: Во петок е тежок празник, никако не го правете ова

admin
Православните верници во петок го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој
ЗАБАВА

Утре е голем празник: Ова никако не треба да се прави, а еве каква есен нe` очекува ако времето биде ведро

admin
Православните верници утре го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Денеска се празнува големиот свештеномаченик

Ferad Aruc
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 август. Денеска е Св. свештеномаченик Иринеј. Свети Иринеј по потекло беше од Мала Азија. Му беше
ЗАБАВА ХОРОСКОП

Празничен хороскоп: Водолиите утре важно е да ги следат туѓите совети, рибите да се откажат од оваа работа

admin
Овен  Ако сакате нешто да постигнете, сметајте само на себе. Денес другите луѓе само ќе ви го одвлекуваат вниманието и ќе ве оневозможуваат да се
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Денеска е важен празник за верниците: Замислете си три желби, потребно е тоа да го сторите во одредено време

admin
За време на владеење на царот Михаил и патријархот, околу 850 година, главата на Св. Јован е однесена во Цариград, во царската црква. Девојка која