vesti24.mk

Tag : празник

ВЕСТИ

Во среда е голем празник- на гробот на овој светец се молат многу луѓе од сите вери и националности

admin
Преподобниот Наум Охридски – Чудотворец има два празника, едниот е во зимскиопт период и се празнува на 5 јануари/23 декември, а другиот во летниот период
ВЕСТИ

Празнична временска прогноза: Утре останете дома, за време на викендот не очекува целосен пресврт

admin
Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност, во попладневните часови променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската
ВЕСТИ

Денес е летен Свети Никола, овие работи не смеете да ги правите

admin
Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај- Мирликискиот чудотворец. Во прашање е
ВЕСТИ

Ја славиме Св. великомаченичка Ирина – ова никако не смеете да го правите денеска

admin
Денеска е Св. великомаченичка Ирина. Пенелопа, така се викаше пред да се крсти, беше ќерка на некој мал цар, чија престолнина беше некојси балкански град Магедон.
ВЕСТИ

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

admin
Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во спомен на влегувањето на Исус
ЗАБАВА

Утре е голем празник- еве што треба да направат сите млади брачни парови

admin
Празникот на пролетта- 22 март, младите брачни парови го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден, Светата православна црква
ЗАБАВА

Следната недела е Свети Атанасиј, после овој празник сѐ е полесно…

admin
На 31 јануари месецов е Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас,
ЗАБАВА

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа- ова никако не го заборавајте во сабота!

admin
Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на полноќ се исполнуваат сите желби.
ЗАБАВА

Сите девојки треба да го стават ова под перница, а во сабота да замесат тесто за Водици- еве зошто

admin
Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според Библијата, на овој ден се отворило небото и се слушнал божјиот глас. Според верувањата
ЗАБАВА

Утре е Стара нова година, ова никако не смеете да го заборавите!

admin
Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна
ЗАБАВА

Денеска ja славиме Света Анисија: Сите девојки и жени кои имаат неисполнета желба да направат една работа

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 декември. Св. маченичка Анисија. Анисија беше родум од Солун. Потекнуваше од угледен и богат род. Родителите
ЗАБАВА

Во недела е Стара нова година, ова никако не смеете да го заборавите!

admin
Православните христијани кои се водат според Јулијански календар во недела ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како
ЗАБАВА

Ако помогнете некому, ќе ви се врати двојно- денеска славиме голем светец

admin
Денеска го празнуваме светиот маченик Лонгин стотника. Божествениот евангелист Матеј опишувајќи го страдањето на Господ вели: „А стотникот и оние што заедно со него Го