vesti24.mk

Tag : промена на името

ВЕСТИ

Заев потврди дека го сменил името со само 17% поддршка од граѓаните

admin
Зоран Заев во неговото гостување на Клан Телевизија потврди дека немаше поддршка од граѓаните за да го потпише договорот од Преспа и да го промени...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Собранието го утврди нацртот на амандманот за промена на името на државата

Ferad Aruc
Со 67 гласа „за“, четири „воздржани“ и 23 „против“ Собанието денеска на продолжението на 64-тата седница го утврди нацртот на амандманот 33 на Уставот на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Германија ја става Македонија на експресна патека кон ЕУ

Ferad Aruc
Германската влада изразила подготвеност за поблиска економска соработка со Македонија, преку формирање на Управувачки комитет. Иако деталите ќе се знаат за два месеци, заменик претседателот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Изјава на лидерот на Македонците во Егејска Маедонија: Договорот со Грција нема влијание врз македонскиот идентитет

Ferad Aruc
-Јас лично и Виножито излеговме со став како граѓани во Грција и се надеваме дека ќе се направи чекор напред со овој договор. Веруваме дека...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНА „СПЕЦИЈАЛНА ВОЈНА“: Што се случува пред одлучувачката битка на 30.септември!

Ferad Aruc
На референдумското прашање „дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција“, позитивно би одговориле 41.5%...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мојот мандат може да заврши на 30 септември, ако граѓаните гласаат против изјави премиерот Заев

Ferad Aruc
Премиерот, Зоран Заев, направи проекција на повеќе сценарија кои може да се случат на референдумот на 30ти септември. Тој посочи дека доколку мнозинството граѓани гласаат...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Професорот Малески: Шизофрени се тие што сакаат во ЕУ и НАТО а се против промена на името (фото)

Ferad Aruc
Првиот министер за надворешни работи и потенцијален кандидат за иден претседател Денко Малески смета дека е шизофрено да се биде за НАТО и за ЕУ...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев на Фејсбук го објави Договорот со Грција: Македонскиот јазик потврден, идентитетот зачуван

Ferad Aruc
Премиерот Зоран Заев се огласи на Фејсбук каде напиша дека Според членот 7 од македонско-грчкиот Договор, македонскиот идентитет ги отсликува нашата територија, јазик, народ, со...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Христијан Мицкоски: Реков дека ќе гласам против, но околностите се сменија – ИК донесе нов план за дејствување против овој капитулатнски договор!

Ferad Aruc
Јас го соопштив својот став за референдум но околностите се променија, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најавувајќи дека неговата партија се уште нема донесено...
Uncategorized ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Прекинете ги преговорите и прекинете го исмејувањето на татковината изјави екс министерот на СДСМ

admin
Никола Поповски, поранешен министер за финансии во владата на СДСМ и универзитетски професор во вчерашното гостување во телевизија „Анализа“ на 24 вести истакна дека Република...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Преседателот Иванов договорот го смета за политичка дивоградба

admin
Иванов не го потпишува договорот кој вчера премиерот Заев го постигна со Ципрас за Република Северна Македонија за севкупна употреба и со уставни измени. Шефот...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Со патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

admin
Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите со пиротехника и патриотски песни излегоа на протестите, порачувајќи дека се спротивставуваат на промената на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Бејли: Решавањето на името позитивно за Македонија и Грција, но и за целиот регион

admin
САД веќе долго време им даваат поддршка на Република Грција и Република Македонија во однос на решавање на спорот со името, истакна амбасдорот Џејс Бејли. Одговарајќи...