vesti24.mk

Tag : рак

ЗАБАВА

Печурките го намалуваат ризикот од рак на простата

admin
Истражување на јапонски научници посочува дека консумацијата на печурки штити од рак на простата, доколку се јадат трипати во седмицата. Проучувањето е спроведено во Универзитетот...
ЗАБАВА

Германски нобеловец ги открива состојките кои го предизвикуваат ракот

admin
Во 1931 година, германскиот научник Ото Хајнрих Варбург ја добива Нобеловата награда за откривање на основните причини за ракот. Тој открил дека оваа болест е...
ЗАБАВА

„И во добро и во зло“: Неговата сопруга дознала дека боледува од рак, па мажот го исполнил ветувањето дадено пред Бог

admin
Фотографот Менди Паркс неодамна низ серијал фотографии ја долови болката, убавината и храброста на женската борба против ракот на дојка. На фотографиите, Келси Џонсон ја...
ЗАБАВА

Овие три намирници се најдобро “оружје“ во борбата против ракот

admin
Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – останатите се протеини од животинско потекло, житарици и масти. Следуваат трите најдобри „борци“ против рак. Брокули...
ЗАБАВА

Тој е тивок убиец, а ги игнорирате симптомите кои ви ги испраќа: Ова мора да го знаете

admin
Ракот на панкреасот се открива доцна и во поголемиот број од случаите завршува со смрт. Хирушки зафат за отстранување на туморот е единствен спас за...
ЗАБАВА

НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: 8 симптоми на рак на бели дробови што може да се јават и кај непушачи

admin
Доколку ги почувствувате овие симптоми, никако немојте да ги занемарувате! Иако пушењето се смета за главен виновник во 85% од случаите на рак на бели...
ЗАБАВА

Совет од млада жена која боледува од рак: Сакајте го животот, не плукајте на благословите кои ги имате

admin
Живееме брзо, сакаме многу. Добиваме нешто, а потоа сакаме повеќе и повеќе. Се чини дека нема крај. Животот брзо ни минува, не го забележуваме тоа,...
ЗАБАВА

Радикална промена: Брз тест за откривање на рак

admin
Научниците развиле универзален тест за рак, кој може да открие заболување преку крвотокот на пациентот, пишува британски Гардијан. Станува збор за лесно достапен тест (замислено...
ЗАБАВА

Тајната на Амишите: Тврдат дека овој напиток го спречува ракот

admin
Овој напиток кој го користат Амишите е одличен за целото тело и здравјето, но особено е ефикасен во случаите на чир, настинка, астма, артритис, импотенција,...