vesti24.mk

Tag : растение

ЗАБАВА

Фикусот ќе ви порасне до таван – испрскајте го со оваа вода, ќе биде бујно и прекрасно

admin
Фикусот е омилена собна билка и спаѓа во фамилијата на дудинки (Moraceae), тоа е билка која се одликува со многубројни видови со различен раст и...
ЗАБАВА

Ова цвеќе мора да го имате дома, заменува десетина антибиотици

admin
Каланхоето е лековито растение, чии својства се користат кога растението ќе достигне 40-60 сантиметри и кога долната страна ќе стане густа. Растението има антинфламаторно и...
ЗАБАВА

Цвет кој го обожава сонцето и не бара посебна грижа: Газанија е идеална како украс за тераса

admin
Газанија е растение што лесно ќе го забележите поради нејзините големи цвеќиња, чии ливчиња се комбинација од неколку бои. Не сака ладно време, и ако...
ЗАБАВА

Не корнете го ова растение: Лекува разни болести, а вие го фрлате

admin
Толчникот расте како коров, налегнат над земјата со спуштени листови и стебленце со црвенкаста боја. Иако многумина не знаат, токму овој коров има исклучителна лековита...
ЗАБАВА

Ова растение е поздраво од спанаќот

admin
По многу истражувања, докажано е дека копривата е многу поздрава од спанаќот, зељето или било кој лиснат зеленчук. Содржи значително количество на хлорофил, минерални соли...
ЗАБАВА

Ова цвеќе дома заменува десетина антибиотици

admin
Каланхоето е лековито растение, чии својства се користат кога растението ќе достигне 40-60 сантиметри и кога долната страна ќе стане густа. Растението има антинфламаторно и...