vesti24.mk

Tag : Република Македонија

ВЕСТИ

Политичкиот хаос седна и на училишните клупи: Гледајќи си го сведителството, децата нема да знаат како им се вика државата (ФОТО)

admin
Еден документ е сведок за хаосот кој владее, како во цела држава, така и во македонското образование. Сведителствата кои деновиве ги добија учениците од основните...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас: Грција бара решение ерга омнес, што подразбира уставна ревизија

Ferad Aruc
Името за коешто ќе се договориме ќе треба истовремено да биде и уставното име на соседната земја, за што предуслов е ревизија на Уставот, рече...
МАКЕДОНИЈА

Јоханес Хан: ЕК ќе препорача почеток на преговорите со Македонија

Ferad Aruc
Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес...
СВЕТ

Колку земјите од ЕУ заработија во 2017 година? Еве ги бројките и за Македонија

Ferad Aruc
Не е изненадување што меѓу најбогатите се оние најголемите лидери на Европската унија – Германија и Франција. На сајтот historynutshell.com, објавено е истражување, односно мапа која...
МАКЕДОНИЈА

ФРОДЕМ предлага конфедерација со Турција

Ferad Aruc
Фронтот за демократска Македонија (ФРОДЕМ) предлага да се почнат преговори за конфедерација меѓу Република Македонија и Република Турција. Овој предлог го даваат бидејќи, според нив,...
МАКЕДОНИЈА

Ахмети: За Албанците е неприфатливо Словенска или Национална Р. Македонија

Ferad Aruc
Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека во решението на името треба да учествува и опозицијата, како и дека треба да има политичка и национална...
МАКЕДОНИЈА

Комисијата за мандантно-имунитетни прашања денеска ќе одлучува за одземање на имунитетот на шесте пратеници

admin
Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањата за притвор за шесте пратеници на барање на Основниот суд Скопје 1. Претседателот на...
МАКЕДОНИЈА

Конкретни проекти за соработка – теми на заедничката седница на македонската и бугарската Влада

admin
Можностите за активирање на односите меѓу министерствата за надворешни работи, интеракцијата и меѓусебната помош при катастрофи, поддршка во обуката и подготовка на војниците од вооружените...
МАКЕДОНИЈА

Османи: По изборите Владата целосно е посветена на реформите

admin
Напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9, реформите во повеќе области, затворање на политичките прашања, беа дел од темите за кои...
МАКЕДОНИЈА

Советот на обвинители ќе одлучува за кандидатите за јавен обвинител

admin
Советот на јавните обвинители денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледа поднесените пријави на огласот за Јавен обвинител на Република Македонија. По седницата...
Uncategorized

Самовработување за уште 400 невработени со грантови од …

admin
Самовработување за уште 400 невработени со грантови од 4.000 евра. Од денеска во наредните петнаесеттина денови сите невработени лица ќе имаат можност да аплицираат за...