vesti24.mk

Tag : Реџеп Таип Ердоган

ВЕСТИ СВЕТ

Палатата на Ердоган, таа е 30 пати поголема од Белата куќа и има таен нуклеарен бункер!

Ferad Aruc
Иако првичната замисла палатата Аксарај или во превод Белата палата да биде место од каде што ќе владее турскиот премиер, веднаш по изборот на Реџеп...
ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган: Ние го носиме мирот и спречуваме крвави напади во Сирија

Ferad Aruc
Турскиот претседател тврди дека благодарение на Турција е спречен крвав напад на режимот на Асад во сириската провинција Идлиб. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган...
ВЕСТИ СВЕТ

Ние Имаме Господ, а Тие го Имаат Доларот,Изјави Ердоган Откако Трамп ја Урна Турската Лира

Ferad Aruc
Претседателот Реџеп Таип Ердоган им порача на Турците да ги продадат своите долари и злато за да ја поддржат турската лира, чија вредност драматично падна...
ВЕСТИ СВЕТ

Турција не прави компромиси

Ferad Aruc
Заканувачката реторика на САД не е од корист за никого, рече денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Анкара. Ердоган рече дека Турција нема да...
ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган одговори на предупредувањето на Трамп: Не можете со санкции да ја натерате Турција да попушти

Ferad Aruc
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги предупреди САД дека нема да попушти по заканите од претседателот на САД, Доналд Трамп, дека ќе воведе санкции ако...
СПОРТ

ГЕРМАНСКАТА ФУДБАЛСКА ЅВЕЗДА СО ТУРСКО ПОТЕКЛО, МЕСУТ ОЗИЛ СЕ ОТКАЖА ОД ГЕРМАНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ПОРАДИ КРИТИКИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛ СО ЕРДОГАН

Ferad Aruc
Денеска на својот фб профил, Германскиот фудбалер Месут Озил се откажа од германската фудбалска репрезентација поради критиките од германската фудбалска федерација за неговата фотка со...
ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган ќе пресели 800 илјади луѓе поради својот проект од 15 милијарди евра: Но експертите предупредуваат – животот во Истанбул може да стане неподнослив!

Ferad Aruc
Со просечна годишна стапка на раст од пет проценти во текот на последната деценија и пол, Ердоган може да се пофали дека на милиони жители...
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган нема да ја продолжи вонредната состојба во земјата

admin
Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, и неговиот сојзиник во владата, лидерот на Партијата за национално движење, Девлет Бахчели, се согласија да не ја продолжуваат вонредната...
МАКЕДОНИЈА

Порталб: Ердоган побарал од Заев да изгради воена база во Македонија

Ferad Aruc
Лидерот на грчката партија „Река“, Ставрос Теодоракис, во емисијата „Сега”, на грчката телевизија Скај, изјави дека турскиот претседател Ердоган побарал од премиерот на Македонија, Зоран...
СВЕТ

Ердоган: Македонија ќе си остане Македонија затоа што Грција НЕ е во право

Ferad Aruc
Тој порачал дека Турците и Македонците се браќа и дека Турција секогаш ќе стои зад Македонците.. Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија затоа...
СВЕТ

(ФОТО – ВИДЕО)Еве како Ердоган ги третира своите пријатели и непријатели

Ferad Aruc
На социјалната мрежа на Фејсбук се поајви фотографија од тоа како турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган ги третира своите гости. Имено, на објавената фотографија е...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас: Грција бара решение ерга омнес, што подразбира уставна ревизија

Ferad Aruc
Името за коешто ќе се договориме ќе треба истовремено да биде и уставното име на соседната земја, за што предуслов е ревизија на Уставот, рече...
СВЕТ

Турција и САД на работ на судир: Ердоган наредува напад на градот во кој што е распоредена американската армија!

Ferad Aruc
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди дека ќе нареди проширување на операцијата на турската армија на северот на Сирија до градот Манбиџ. Таквиот потег би...