vesti24.mk

Tag : северна кореја

ЗАБАВА

Нова атракција во Северна Кореја: Kампување во близина на вулкан чија ерупција била најголема во историјата на оваа држава (ФОТО)

admin
Странските туристи кои ја посетуваат Северна Кореја сега имаат можност да кампуваат во близина на најголемиот вулкан во таа земја. Во надеж дека делот од
ВЕСТИ СВЕТ

Ким наредил ликвидација на генерал затоа што им поделил повеќе храна на војниците

Ferad Aruc
Според извештајот на јужнокорејските медиуми, висок функционер на севернокорејската армија е погубен поради обвинување дека им поделил повеќе храна и гориво на своите војници. На
СВЕТ

Пјонгјанг подготвен да разговара со САД за нуклеарната програма

Ferad Aruc
Северна Кореја им вети на САД дека е подготвена да разговара за иднината на својот нуклеарен арсенал, кога лидерите на двете земји ќе се состанат,
СВЕТ

(ФОТО) Погледнете како изгледа мистериозниот блиндиран воз на Северно Корејскиот лидер

Ferad Aruc
Објавени се првите фотографии од внатрешноста на зелениот блиндиран воз со кој што севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун допатува во Пекинг во неговата прва официјална
СВЕТ

Повик кој менува сè: Трамп го шокирал светот! Прифатил да се сретне со Ким! Но…..

Ferad Aruc
Доналд Трамп го прифатил личниот повик на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун да разговараат за можна денуклеаризација на Корејскиот полуостров, но исто така ветил дека
СВЕТ

Северна Кореја во голем стил: Ким Јонг Ун на воена парада ги извади и нуклеарките и му покажа на светот со што располага (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Во Пјонгјанг се одржа воена парада на која учествуваа 13.000 војници на која беше прикажано најмодерното севернокорејско оружје, помеѓу останатото и интерконтиненталната балистичка ракета „Хвасон-15“
СВЕТ

Алармантно предупредување на шефот на ЦИА: Северна Кореја ќе ја нападне Америка за неколку месеци?

Ferad Aruc
Директорот на Централната разузнавачка агенција на САД, Мајк Помпео предупреди дека најновиот извештај на ЦИА укажува на тоа дека неколку месеци го делат светот од
СВЕТ

Северна и Јужна Кореја на пат кон мир: Делегациите на двете земји продолжуваат со преговорите во понеделник

Ferad Aruc
Северна и Јужна Кореја се согласиле во поглед на одржувањето на работните преговори на 15. јануари на севернокорејска страна во селото Пан Мун Џом, известува
СВЕТ

Ни американските ракети, ни американските специјалци: Еве што е најголемиот проблем за Ким Јонг Ун

Ferad Aruc
Севернокорејскиот лидер долго се бори со здравствени проблеми, предизвикани од огромната тежина и начинот на живот. Најновото негово појавување – во кое предупредил за “нуклеарното
СВЕТ

Ким повика на дијалог, но Американците не спијат: Армијата е подготвена за борба во секој момент!

Ferad Aruc
Главниот командантна американските сили во Јужна Кореја изјави дека Соединетите Американски Држави се подготвени за борба против Северна Кореја во секој момент. Генералот Винсент Брукс
СВЕТ

Севернокорејците случајно со ракета погодиле сопствен град со 200 илјади жители?

Ferad Aruc
Севернокорејската армија случајно го погодила својот град со проектил после лансирањето на една од своите ракети. Овие информации први ги открија јужнокорејските новинари, за потоа
СВЕТ

Северна Кореја се согласи да преговара со Јужна Кореја: Трамп порача – преговараат затоа што им ја демонстрирав нашата моќ!

Ferad Aruc
Од Северна Кореја се согласија да продолжат преговорите со Јужна Кореја кои што беа стопирани веќе подолго време, а после таквата информација, експресно се огласи
СВЕТ

Лекарите шокирани: Тоа што го пронашле во крвта на бегалецот од Северна Кореја докажува дека Ким подготвува хорор сценарио…

Ferad Aruc
Стандардните лекарски прегледи на побегнатиот војник кој кон крајот на минатата година успеа да побегне од Северна во Јужна Кореја, ги потврдија стравувањата на воените