vesti24.mk

Tag : Сергеј Скрипал

СВЕТ

Отруениот поранешен шпион Скрипал повеќе не е во критична состојба

Ferad Aruc
Од болницата јавуваат дека добро реагира на терапијата која ја добил по труењето со нервниот агенс. Поранешниот руски двоен шпион, Сергеј Скрипал, кој со ќерката...
СВЕТ

Се дознала вистината, доаѓа наплата: Борис Џонсон паѓа поради лагите за Русија?

Ferad Aruc
Шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, се нашол на удар на јавноста откако бил фатен во лага за потеклото на нервниот агенс Новичок, користен при...
СВЕТ

Нови детали за случајот Ској го тресе светот: Мистериозен човек дошол во Британија со истиот авион како и Јулија Скрипал

Ferad Aruc
Еден руски државјанин патувал со истиот авион за Велика Британија како и Јулија Скрипал, ќерката на поранешниот агент Сергеј Скрипал. Се верува дека тој би...
СВЕТ

Обвинување од Русија: Британија си игра со оган

Ferad Aruc
Отворената седница на Советот за безбедност при Обединетите нации, посветена на труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Сркипал и неговата ќерка Јулија, се одвивала во...
СВЕТ

Вашингтон: Руси, пратете 60 нови дипломати, а ние ќе ви пратиме наши!

Ferad Aruc
Русија може да прати замена за 60-те дипломати кои во знак на солидарност на Вашингтон со Лондон биле протерани од САД, изјавила претставничка на Стејт...
СВЕТ

Проговорил човекот кого се обиделе да го убијат со отров: “Русија е најголема закана на Европа”

Ferad Aruc
Јушченко воопшто не се сомнева дека руски агенти го отруле Скрипал и вели дека светот мора одлучно и обединето да реагира на руската империјалистичка политика....
СВЕТ

Ќерката на поранешниот руски шпион заздравува: “Состојбата на Јулија Скрипал се подобрува!

Ferad Aruc
Мило ми е што можам да кажам дека се подобрува состојбата на Јулија Скрипал. Таа добро реагира на лечењето, но и натаму прима експертска болничка...
МАКЕДОНИЈА

Руска амбасада на Твитер: Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето руски дипломат

Ferad Aruc
Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство за...
СВЕТ

Столтенберг: НАТО протера седум руски дипломати

Ferad Aruc
НАТО протера седум дипломати од руската мисија во Алијансата по нападот со нервен отров што се случи месецов во Британија, соопшти генералниот секретар на НАТО,...
МАКЕДОНИЈА

Рускиот дипломат се обиде да добие класифицирани информации изјави Димитров

Ferad Aruc
Рускиот дипломат е протеран поради две причини: првата е солидрност за случајот Скрипал, а втората, и многу побитна, е излегување од рамките на делување од...
СВЕТ

“Telegraph” објавил бомбастична информација: “Нервниот гас е подметнат во куферот на ќерката на Скрипал пред нејзиниот лет од Москва”

Ferad Aruc
Откако семејството на рускиот шпион навело дека мета на страшниот напад би можела да биде неговата ќерка, а не тој, во патниот куфер на Јулија...