Tag : Сирија

СВЕТ

Потврдија Русите: Американската војска убила 200 руски платеници

Ferad Aruc
Американскиот генерал бригадир Џонатан Брага, шефот на операциите на главните американски борбени групи за Ирак и Сирија, ја потврдил веста за жестокиот судир со руските
СВЕТ

Нов жесток удар: Експлозиите биле толку силни во Сирија што предизвикале земјотрес! 40 загинати!

Ferad Aruc
Сириската војска соопштила дека вчера ракети погодиле неколку воени бази во провинциите Хами и Алепо, во, како што окарактеризирала, новата “агресија” на нејзините непријатели, пренела
СВЕТ

Русите ги претставија доказите: Ова е доказ дека акцијата на САД во Сирија беше целосно големо промашување

Ferad Aruc
Министерството за одбрана на Русија ги претстави деловите од проектилите кои што, како што велат, биле лансирани кон Сирија од страна на армиите на САД,
СВЕТ

Подземен град: Сириската војска во Гута пронајде мрежа на подземни тунели и подземна болница

Ferad Aruc
Сириската војска на просторот на ослободената Источна Гута откри мрежа на подземни тунели кои што ги направиле милитантите кои што се бореа против режимот на
СВЕТ

Доналд Трамп го шокираше светот: Се повлекуваме од Сирија

Ferad Aruc
Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека американските сили наскоро ќе се повлечат од Сирија, нагласувајќи го поразот на Исламската држава и потребата да се бранат
ЖИВОТ

Сиријски бегалец дошол во Америка, започнал од нула и сега станал богаташ

Ferad Aruc
Во САД дошол како бегалец од Сирија пред 15 години, а сега работи како кардиолог во болницата Емори во Атланта, Џорџија и претставува класичен пример
СВЕТ

Ужас во Сирија: Во последните пет дена убиени 150 деца

Ferad Aruc
Цела недела руските и сириските режимски сили ја напаѓаат Гута, бунтовничка енклава во околината на Дамаск. Воздушните и топовските напади траат веќе една седмица на
СВЕТ

Еве кој против кого се бори во Сирија: По седум години војна, крвта не престанува

Ferad Aruc
Граѓанската војна во Сирија трае од 2011. година, а сега во неа учествуваат толку актери, домашни и странски, што тешко може да се разбере кој
СВЕТ

За прв пат Русија и Америка влегоа во директна воена пресметка во Сирија, Русите гадно поразени!

Ferad Aruc
Руски воени сили во Сирија, пратени од Путин а легално во вид на приватна војска најмена од Сирија, значи како вооружена агенција за обезбедување, со
СВЕТ

Армијата на Асад и сириските Курди заедно против турската офанзива

Ferad Aruc
Сириските власти како и силите на сириски Курди постигнаа договор Армијата на Сирија да влезе во областа Африн за да помогне во спротивставување на турската
СВЕТ

Германскиот министер предупредува: На светот му се закануваат големи судири

Ferad Aruc
Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, предупредил во Минхен дека светот на почетокот на 2018. година се соочува со бројни безбедносни предизвици и закани
СВЕТ

Одмаздата на Израел е брутална: Најинтензивна акција против Сирија во последните три децении

Ferad Aruc
Израелската армија изведе интензивни ракетни напади на цели во Сирија, откако бил пресретнат и соборен ирански дрон кој што полетал од база во Сирија кон