vesti24.mk

Tag : Сирија

ВЕСТИ СВЕТ

Американски специјалец потврди дека се водела тајна војна меѓу американските и руските специјалци во Сирија

Ferad Aruc
Џејмс Џефри, специјален претставник за Сирија, запрашан за коментар за инцидентите помеѓу американските и руските војници во Сирија, потврди дека имало неколку такви инциденти. Американските...
ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган: Ние го носиме мирот и спречуваме крвави напади во Сирија

Ferad Aruc
Турскиот претседател тврди дека благодарение на Турција е спречен крвав напад на режимот на Асад во сириската провинција Идлиб. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган...
ВЕСТИ СВЕТ

Ова е одговорот на Москва на соборувањето на “Il-20”: Руската војска и морнарица добиле изненадна задача!

Ferad Aruc
Иако нема официјално соопштение за вистинската цел за најновата одлука на Москва, факт е дека таа доаѓа непосредно по соборувањето на рускиот Il-20, кои израелските...
ВЕСТИ СВЕТ

Трамп за соборениот руски авион: Го соборија Сиријците, тоа е тажно…

Ferad Aruc
Сириската против-воздушна одбрана по грешка собори руски воен авион додека се бранеше од ракетните напади од Израел и тоа предизвика жестоки реакции на Москва во...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

МИГРАНТИ ПО УЛИЦИТЕ НА СКОПЈЕ: Пристигна првата тура мигранти – ги има насекаде низ Скопје

Ferad Aruc
Жителите на Скопје алармираат на социјалните мрежи дека мигранти се шетаат по улиците во Скопје и дека трајно ќе се населат во главниот град. Овие...
СВЕТ

Потврдија Русите: Американската војска убила 200 руски платеници

Ferad Aruc
Американскиот генерал бригадир Џонатан Брага, шефот на операциите на главните американски борбени групи за Ирак и Сирија, ја потврдил веста за жестокиот судир со руските...
СВЕТ

Нов жесток удар: Експлозиите биле толку силни во Сирија што предизвикале земјотрес! 40 загинати!

Ferad Aruc
Сириската војска соопштила дека вчера ракети погодиле неколку воени бази во провинциите Хами и Алепо, во, како што окарактеризирала, новата “агресија” на нејзините непријатели, пренела...
СВЕТ

Русите ги претставија доказите: Ова е доказ дека акцијата на САД во Сирија беше целосно големо промашување

Ferad Aruc
Министерството за одбрана на Русија ги претстави деловите од проектилите кои што, како што велат, биле лансирани кон Сирија од страна на армиите на САД,...
СВЕТ

Подземен град: Сириската војска во Гута пронајде мрежа на подземни тунели и подземна болница

Ferad Aruc
Сириската војска на просторот на ослободената Источна Гута откри мрежа на подземни тунели кои што ги направиле милитантите кои што се бореа против режимот на...
СВЕТ

Доналд Трамп го шокираше светот: Се повлекуваме од Сирија

Ferad Aruc
Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека американските сили наскоро ќе се повлечат од Сирија, нагласувајќи го поразот на Исламската држава и потребата да се бранат...
ЖИВОТ

Сиријски бегалец дошол во Америка, започнал од нула и сега станал богаташ

Ferad Aruc
Во САД дошол како бегалец од Сирија пред 15 години, а сега работи како кардиолог во болницата Емори во Атланта, Џорџија и претставува класичен пример...
СВЕТ

Ужас во Сирија: Во последните пет дена убиени 150 деца

Ferad Aruc
Цела недела руските и сириските режимски сили ја напаѓаат Гута, бунтовничка енклава во околината на Дамаск. Воздушните и топовските напади траат веќе една седмица на...