vesti24.mk

Tag : Собрание на Р.М.

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Собранието го утврди нацртот на амандманот за промена на името на државата

Ferad Aruc
Со 67 гласа „за“, четири „воздржани“ и 23 „против“ Собанието денеска на продолжението на 64-тата седница го утврди нацртот на амандманот 33 на Уставот на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Новата пратеничка група немала претставник да ја образложи иницијативата за помирување

Ferad Aruc
Денешната координација кај собранискиот спикер Талат Џафери заврши без одлука за формирање на телото за помирување за настаните од 27 април. Иницијативата за интерпартиско парламентарно...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Нацрт-амандманите на Уставот на 1 декември на пленарна седница

Ferad Aruc
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на 1 декември ја закажа седницата за нацрт-амандманите на Уставот, кои Владата денеска ги објави и достави до Собранието. В...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

По петмесечен застој, Собранието почна постапка за именување нов состав на Комисијата за инспекциски надзор

Ferad Aruc
Собранието на Република Македонија конечно, после 5 месеци од разрешување на стариот започна процес за именување на нов состав на Државната комисија за одлучување во...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Димитров до Милошоски: Оддавањето на државна тајна го доживувам како антидржавен процес

Ferad Aruc
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на вториот ден од работата на Комисијата за надворешни прашања рече дека нема што да крие, а го праша...
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Со патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

admin
Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите со пиротехника и патриотски песни излегоа на протестите, порачувајќи дека се спротивставуваат на промената на...