vesti24.mk

Tag : солун

ВЕСТИ

Во Солун конфискувани над 12 милиони шверцувани цигари од Кина наменети за Македонија

admin
Со помош на скенер и специјално обучено куче, царинските служби на солунското пристаниште откриле контејнер од Кина со 629.000 кутии, односно 12.596.000 парчиња шверцувани цигари,
ВЕСТИ СВЕТ

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина кои протестираа против Америка

Ferad Aruc
Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на 45-годишнината од бунтот против воената
ЗАБАВА

Пронајден досега нелоциран древен град во Грција

admin
Грчкото Министерство за култура соопшти дека археолози ги пронашле првите остатоци од изгубениот древен град Тенеа. Во тој град, според преданијата, биле сместени тројански воени
МАКЕДОНИЈА

Солун блокиран поради протестите за спорот со името

Ferad Aruc
Граѓаните на Солун излегоа на долгонајавуваниот протест за спорот со името на Македонија. Овој протест се спрема веќе неколку денови, а низ цела Грција се
МАКЕДОНИЈА

Грчки медиуми: Бутарис соседната земја повторно ја нарече „Македонија“

admin
Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис за време на посетата на Скопје повторно го употреби името „Македонија“, означувајќи ја соседната земја, коментираат денеска грчките медиуми. Зборувајќи
МАКЕДОНИЈА

Утре е Митровден – денеска во пресрет на празникот никако не го правете ова

admin
Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се роди
Uncategorized

Некој работи само за да се прехрани, а некој на шопинг во Солун

admin
Секое трето домаќинство во Македонија во 2016 година живеело полошо во споредба со претходната 2015 година. Анкетата на Државниот завод за статистика покажува дека подобар
Uncategorized

(ВИДЕО) Трагедија во Грција: Воз излета и удри во куќа, тројца загинати (ВИДЕО)

admin
Три лица загинаа и неколку се повредени откако патнички воз синоќа излета од шини на север во Грција и удри во напуштен објект на железницата,