vesti24.mk

Tag : сол

ЗАБАВА

Солта може да штети за имунитетот, еве колку треба дневно најмногу да се внесува

admin
Покрај проблемите со срцето и крвниот притисок, истражувачите велат дека премногу сол може да штети и на имунитетот. Неодамна спроведена студија открила дека количината сол...
ЗАБАВА

Бидете внимателни кога солите храна: Оваа количина на ден е доволна

admin
Незамисливо е да се подготвува храна без сол затоа што таа всушност дава вкус, но експертите велат дека во денешно време луѓето користат големи количини...
ЗАБАВА

Ако консумирате премногу сол, телото ви ги дава овие знаци – не ги игнорирајте!

admin
Солта има лоша репутација, но натриумот е исклучително важен минерал во организмот. Но, консумирањето премногу натриум може да му наштети на вашето здравје. Ова се...
ЗАБАВА

Многу поучна приказна: Замислете дека вашата болка е сол…

admin
Еднаш еден несреќен млад човек го посетил стариот учител и му рекол дека има многу проблеми во животот, па го прашал за совет. Стариот учител...
ЗАБАВА

40 години го пиел кафето со сол, а кога починал, сопругата ја разбрала вистинската причина за тоа

admin
Се сретнале сосема случајно една убава вечер. Таа била исклучително нежна и кревка девојка, а тој бил обичен млад човек кој изгледал како да се...
ЗАБАВА

Ставете сол на неколку места во вашиот дом: Кога ќе го дознаете зошто, нема да се мислите

admin
Луѓето го сакаат мирисот на солен воздух, а многумина веруваат дека истиот може да ја елиминира токсичната енергија од просторот. Понекогаш просторијата, покрај физичкото чистење,...
ЗАБАВА

Опасно за здравјето: Оваа состојка сите ја консумираме, а не смее да внесуваме повеќе од 5 грама дневно од неа

admin
Преголемиот внес на сол лошо влијае на здравјето на нашето срце и крвните садови, а една од последиците е и зголемен крвен притисок. Овие знаци...
ЗАБАВА

Овој зачин задолжително треба да го ставите на бадниковата трпеза- еве и зошто

admin
Велат дека на овој ден птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да треперат, а водите во реките престануваат да течат. Според традицијата на...