vesti24.mk

Tag : сон

ЗАБАВА

Луѓето кои зборуваат во сон најчесто пцујат и го користат овој кус збор

admin
Лицата кои страдаат од пореметување во спиењето многу често кажуваат негативни и навредливи зборови, покажа истражување во Франција. Истражувањето, кое го објави Live Science, покажа...
ЗАБАВА

Не се 8: Колку часа и минути е потребно да спиете за да бидете среќни цел ден?

admin
Добриот сон прави вистински чуда- ни помага да се одмориме, да го организираме умот, да ги подобриме фокусот и концентрацијата, но и ни дава подобро...
ЗАБАВА

Совети: Дознајте како да имате мирен и квалитетен сон без кошмари

admin
Мирен и квалитетен сон е предуслов за добро расположение и непречено извршување на секојдневните работи. А пак, лошиот сон и кошмарите можат да го уништат...
ЗАБАВА

Многумина од вас ја имаат оваа навика пред спиење, но еве зошто грешите со чашата вода

admin
Дали оставате чаша вода до вашиот кревет кога одите на спиење? Немојте да ја пиете кога ќе се разбудите! Ова е навика која ја имаат...
ЗАБАВА ХОРОСКОП

На што размислува секој од хороскопските знаци кога не може да заспие?

admin
Некои од нас долго време се бориме со несоница, некои се прашуваат дали е можеби поради темпераментот на хороскопскиот знак, но зошто одредени хороскопски знаци...
ЗАБАВА ХОРОСКОП

Важна информација за сите хороскопски знаци: Колку часа сон ви се потребни?

admin
Многумина научни истражувања потврдуваат дека квалитетниот сон е клучен за човековото здравје. Но, што вели астрологијата на оваа тема? Кои важат за најголеми спанковци помеѓу...
ЗАБАВА

На жените им треба повеќе сон, оти го користат мозокот повеќе од мажите

admin
Истражување кое опфатило 210 средовечни мажи и жени, посочува дека на жените им треба повеќе спиење отколку на припадниците на „посилниот пол“, како и дека...
ЗАБАВА

Мирор: На жените им недостига по три часа сон во една ноќ или 1.095 годишно

admin
На жената во една ноќ, просечно ѝ недостасуваат три часа спиење, што е еднакво на 1.095 часа годишно, објави „Мирор“. Во испитувањето учествувале 2.000 двојки....
ЗАБАВА

Факти кои не сте ги знаеле: Зошто се будите неколку минути пред вашиот аларм и колку време можете да издржите без сон?

admin
Секоја вечер ги затвораме очите и тонеме во сон. Доколку го земеме во предвид фактот дека луѓето во просек живеат 78 години, некаде околу 26...
ЗАБАВА

Мора да ги знаете овие трикови: Со нив ќе кажете “збогум“ на несоницата

admin
Нецелосниот сон или неговиот лош квалитет може да имаат многу сериозни последици по човекот. Многу истражувања покажале дека лошиот сон има негативно влијание на работната...