vesti24.mk

Tag : спиење

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗАБАВА

За да бидете среќни цел ден, еве колку часа и минути е потребно да спиете

admin
Добриот сон прави вистински чуда – ни помага да се одмориме, да го организираме умот, да ги подобриме фокусот и концентрацијата, но и ни дава
ЗАБАВА

ФОТО: Погледнете колку време ви е потребно да спиете според годините

admin
Познато е дека квалитетниот сон игра улога во оддржување на нашиот организам, оддржување на нормална тежина, заштита од настинка, па и чување на „здравиот разум“.
ЗАБАВА

Спиете подолго од 8 часа? Веднаш посетете лекар

admin
Доколку секој ден спиете повеќе од осум часа, треба да го посетите вашиот лекар. Новото истражување покажува дека ако спиете премногу, може да имате сериозни
ЗАБАВА

Со овој проблем се соочиле сите родители: Златни совети за тоа како полесно да заспие вашето дете

admin
Малите деца го обожаваат светот околу нив. Сè им е интересно и забавно, па кога родителите ќе кажат „Време е за спиење“, им се будат негативни
ЗАБАВА

Зошто на жените им треба повеќе сон отколку на мажите?

admin
Постојано слушаме и читаме дека треба да спиеме најмалку осум часови дневно за да функционираме целосно и да бидеме оптимално продуктивни. Сепак, центарот за истражување
ЗАБАВА

Воени методи: Како да заспиете за помалку од две минути?

admin
За оние кои страдаат од несоница, Американската армија открива свои специјални методи како да заспиете за помалку од две минути по легнувањето. Тие вклучуваат посебни
ЗАБАВА

Научниците предупредуваат: Премногу спиење доведува до прерана смрт

admin
Луѓето кои премногу спијат имаат поголем ризик од прерана смрт отколку оние кои спијат премалку, се наведува во студијата која ја спроведоа научници од универзитетите