vesti24.mk

Tag : спор за името

Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Груевски се огласи на „Фејсбук“ за името: Ова е полоша верзија од таа што ја отфрливме

admin
Ова е полоша верзија од онаа што ја отфрливме во 2009-та година, напиша во коментар за договорот со Грција, поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Сите документи ќе се менуваат најдоцна во рок од пет години по стапувањето на сила на договорот

admin
Откако договорот со Грција за решавање на спорот за името ќе стапи на сила, новото име „Република Северна Македонија“ ќе се користи во сите релевантни
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Борисов нема да се сретне со Иванов, се однесувал арогантно во спорот за името со Грција

admin
Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажал средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, која е планирана за утре, објави бугарски „24 часа“. Иванов, кој веќе се
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Со договорот за името, МАНУ и МРТ ќе се преименуваат

admin
„Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија“ – вака според договорот којшто Македонија и Грција викендов треба да го потпишат во Преспа би
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Грчки „Ефимерида“: Договорот ќе се потпише викендов во Преспа, покани испратени до Нимиц, Могерини и Хан…

admin
Договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се потпише в сабота во Преспа, пишува грчкиот весник „Ефимерида“, наведувајќи дека покани биле испратени и до
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Грците задоволни од отстапките на Заев: Грчки владин претставник тврди дека имаат добар договор

admin
Некои, за жал, инсистираат да играат игри, бил коментарот на грчки владин претставник за грчката новинска агенција АНА-МПА, во врска со вчерашното соопштение од македонското
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Решението ќе биде брзо, за деталите сите молчат

admin
И додека јавноста во Македонија и Грција калкулира со времето кога би се остварил телефонскиот разговор или евентуалната средба меѓу премиерите на Македонија и Грција,
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Османи: Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите

admin
Имаме сериозен напредок и како никогаш порано двете земји не биле поблиску до решение. Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите и
МАКЕДОНИЈА

Заев: Важно е да не го смениме називот кој ни стои на Владата

Ferad Aruc
Делот на таа историска Македонија, која е во Бугарија, го признаваме како бугарски дел и тука нема никакви дилеми, изјави премиерот Зоран Заев во интервју
МАКЕДОНИЈА

Нова рунда преговори во Виена – Нимиц, Димитров и Коѕијас на иста маса

Ferad Aruc
Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Виена ќе имаат средба со медијаторот на Обединетите нации
МАКЕДОНИЈА

Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот со името (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев, потенцирал дека сегашноста и иднината бараат одговорност за решение на отвореното
МАКЕДОНИЈА

Коѕијас: Промена во Уставот не е нешто страшно, верувам во чесено, праведно и точно решение (ВИДЕО)

Ferad Aruc
За шефот на грчката дипломатија, уставните промени се природни и како што рече, грчкиот устав претрпел многу промени досега, дека се менува менталитетот и ставовите.
МАКЕДОНИЈА

Славомакедонија е неприфатливо решение за нас, Ахмети истакна по средбата со Коѕијас (Видео)

Ferad Aruc
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, изјави дека името Славомакедонија, слеано, не е прифатливо решение