vesti24.mk

Tag : стево пендаровски

ВЕСТИ

Денеска Радев и Пендаровски заедно ќе одадат почит на Светите браќа Кирил и Методиј

admin
Со посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“, претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев денеска заеднички ќе им оддадат почит на Светите...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Средба Пендаровски-Радев: Позитивен чекор е што заедно ги чествуваме Св. Кирил и Методиј

admin
Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Румен Радев Претседателот Стево Пендаровски денеска на Меѓународниот аеродром Скопје го пречека претседателот на Република Бугарија, Румен Радев,...
ВЕСТИ

Нелоски: Од средбата на Мицкоски со Пендаровски очекуваме уставобранителите конечно да добијат вистинска правда

admin
Очекуваме дека уставобранителите конечно ќе добијат можност да ја докажат својата невиност, вели претседателот на Градски Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски одговарајќи на новинарско прашање...
ВЕСТИ

Калајџиев за изјавата на Пендаровски: Ако сметал дека имало неправда во судењата за 27-ми април, има уставно право да ги помилува

admin
Професорот по кривично право Гордан Калајџиев, вечерва во „Неделен брифинг со Сотир Костов“ во врска со изјавата на претседателот Пендаровски за 27-ми април, рече дека...
ВЕСТИ

Пендаровски: Капа долу на Александар Вучиќ, со него не можам да се споредам

admin
Стево Пендаровски вели дека не може да се споредуваа со српскиот претседател Александар Вучиќ, бидејќи како што вели, почнувајќи од пруги од вакцини во се‘...
ВЕСТИ

Пендаровски ги потпиша указите, вели нема одговорност врз уставноста и законитоста во работењето на Собранието

admin
Претседателот Стево Пендаровски попладнево ги потпиша указите за прогласување на законите од петтиот пакет антикризни мерки. „На македонската јавност ѝ е добро позната заложбата на...
ВЕСТИ

Седница на Советот за безбедност за состојбата со пандемијата

admin
Актуелната состојба поврзана со пандемијата ќе биде тема на денешната седница на Советот за безбедност што ќе се одржи во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски....
ВЕСТИ

Пендаровски со реакција на Картелот „Планина“ само што ги „закопа“ Спасовски и Заев

admin
Претседателот Стево Пендаровски остро реагира на наводите изнесени од денешната прес конференција на опозициската ВМРО-ДПМНЕ со која Орце Ѓеоргиевски праша во која држава министер за...
ВЕСТИ

Пендаровски: Да се проверат до крај пишувањата на „Ла Верита“ за скандалот на Филипче за набавката на кинеските вакцини

admin
Информацијата на италијанската „Ла Верита“ околу вакцините, каде што објавија околу скандалот на министерот Венко Филипче за набавка на кинеските вакцини, според Пендаровски треба да...
ВЕСТИ

На седница пратениците ќе расправаат по одлуките за постоење вонредна состојба донесени од Пендаровски

admin
Предлог на одлуките за утврдување на постоење на вонредна состојба донесени од претседателот на Република Македонија, објавени во Службени весник на РС Македонија се на...
ВЕСТИ

Ковачки за Шекеринска и Пендаровски: Тоа се политички метузалеми, се уште мислат дека живееме во времето на „општонародна одбрана“

admin
Полковникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ упати жестоки критики на адреса на претседателот...
ВЕСТИ

Пендаровски ги достави одлуките за прогласување вонредна состојба

admin
Претседателот Стево Пендаровски денеска ги доставил до Собранието одлуките за прогласување вонредна состојба. „Во согласност со Уставот, денеска до Собранието за потврдување ги испратив петте...
ВЕСТИ

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев, ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите кон претседателот на државата

admin
Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го кажавме...