vesti24.mk

Tag : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Никогаш не ги инсталирајте ги овие апликации на вашите Андроид телефони: Гугл предупредува на измами!

admin
Гугл ги предупреди корисниците на уреди со Андроид, особено оние кои сакаат да играат игри на своите телефони, на ризичниот тренд кој во последно време...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл со заштеда од милијарда долари поради работењето од дома

admin
Со олеснувањето на рестриктивните мерки воведени поради епидемијата на коронавирусот, се повеќе луѓе резервираат патувања и хотели преку интернет. Ова е многу добро за рекламниот...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Падна Јутјуб – илјадници корисници пријавуваат дека не можат да гледаат видеа

admin
Илјадници корисници на Јутјуб низ целиот свет, во последните неколку часа, известуваат дека репродукцијата на видеа на таа видео-платформа не работи. Во Македонија, сепак,до сега...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Илон Маск ќе му даде 100 милиони долари на оној кој ќе открие како да се отстрани СО2 од атмосферата

admin
Американскиот претприемач и милијардер Илон Маск понуди награда од 100 милиони долари на оној кој ќ смисли начин за борба против климатските промени со отстранување...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

НАСА создаде кислород на Марс

admin
Инструмент со големина на класичен тостер за леб, прицврстен на надворешната обвивка на Марсовиот истражувачки ровер „Упорност“ (Perseverance), направи мала количина кислород од примерок јаглерод...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

КОНЕЧНО: Она што сите долго го чекавме – апликацијата која што ја имаме на нашите телефони има нова автоматска опција

admin
Минатата година Гугл, без многу врева, додаде снимање повик во својата телефонска апликација што сите ја имаме на нашите телефони со Андроид. Сега го надополнува...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Овој производител на телефони заминува во историјата – еве кои негови иновативни телефони ќе се паметат долго време

admin
Откако дефинитивно потврди дека ќе го затвори одделот за производство на паметни телефони, јужнокорејската компанија LG објави дека клиентите и сопствениците на сегашните модели нема...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Вчера „паднаа“ Фејсбук и Инстаграм, утрово повторно проблеми со социјалните мрежи

admin
Фејсбук и Инстаграм не работеа синоќа, а утрово, корисници во дел од светот соопштија дека не можат да ги користат овие социјални мрежи. Причината за...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„ЛГ“ е првиот голем производител на смартфони кој поради загуби го затвора својот синџир на производство

admin
„ЛГ“ е првиот голем производител на смартфони што се повлекува од пазаротСеул, 5 април 2021 (МИА) – Јужнокорејската компанија „ЛГ електроникс инк.“ е првиот голем...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Страв меѓу корисниците на Фејсбук: Протекоа личните податоци за половина милијарда лица

admin
На Интернет денеска се појавија личните податоци на над половина милијарда корисници на Фејсбук и уште еднаш укажаа на тешкотиите што оваа компанија ги има...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Кинески компании на врвот: Санкциите не им можат ништо, сè повеќе се свртуваат кон електронски возила

admin
Како што беше напишано на почетокот на март, кинескиот гигант Хуавеи може сериозно да зачекори на пазарот на електрични автомобили. Оваа компанија нема намера да...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Сепак, новото име „Волтсваген“ е само првоаприлска шега? Се огласи авто-гигантот

admin
Испораките на електричните ИД модели на германската автомобилска компанија – на американскиот пазар – започнаа во март, а потоа протекоа информации дека треба да се...