vesti24.mk

Tag : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Како паметните телефони нѐ прават поглупави?

admin
Научниците со експеримент покажаа дека човекот може да биде потполно неспособен да го забележи степенот на влијание на паметниот телефон на човековиот ум, на способноста...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Фејсбук„ и „Инстаграм“ најпопуларни социјални мрежи кај Македонците

admin
Во државава има 1,1 милион корисници на социјалната мрежа Фејсбук, за сто илјади повеќе во однос на минатата година, а повеќе од половина милион или...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Инстаграм воведува функција за обележување лажни вести

admin
Инстаграм воведува функција за пријавување и обележување лажни вести. За да се пријави одредена содржина, ќе треба да кликнете на трите точки во горниот десен...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук призна уште еден скандал, гласовните пораки се прислушувале

admin
Фактот дека Фејсбук ја загрозува приватноста на корисниците веќе не е изненадување, па така можеби ќе се сфати и најновата информација која вели дека компанијата...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Големи промени: Инстаграм и ВацАп ќе го сменат името

admin
Фејсбук потврди дека ќе го смени името на двете апликации кои се сметаат за едни од најпопуларните на светот, Инстаграм и ВацАп, пишува Techradar. Инстаграм...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Го полните ли и вие мобилниот телефон во текот на ноќта- oткако ќе дознаете колкава штета му направи на овој сопственик ќе се запрашате

admin
Прегревањето на батерија која цела ноќ била на полнач предизвикала пожар во еден стан во центарот на Задар. Пожарникарската екипа во Задар примиле дојава за...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Епл“ стана сопственик на бизнисот со модеми на „Интел“

admin
Компанијата „Епл“ купи мнозински удел во бизнисот со модеми на „Интел“ во вредност од милијарда долари, соопштија синоќа двете компании. Сумата ќе биде исплатена во...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Фејсбук“ согласен да плати рекордна казна од пет милијарди долари

admin
Од Фејсбук соопштија дека се согласиле да ја платат казната од пет милијарди долари во врска со скандалот околу компанијата Кембриџ аналитика. Тоа е најголемата...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

И Македoнците стрaдаат од номофобија

admin
Полнач за мобилен телефон, слободен приклучок за струја или лозинка за ви-фи мрежа сè почесто се „итни“ прашања на кои им се дава приоритет при...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Мобилни апликации кои секогаш ја следат вашата локација, дури и кога не ги користите

admin
Сосема е очекувано и нормално апликациите за навигација да ја следат вашата локација, но постојат и други апликации кои ги користите на вашиот мобилен телефон,...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Заборавете на Инстаграм каков што го знаете- започна тестирањето кое носи голема разочарувачка промена за корисниците (ФОТО)

admin
Инстаграм уште пред неколку месеци објави дека планира да ги „крие“ лајковите на објавите од своите корисници. Додека еден дел од корисниците се жалеа дека...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Зошто не треба да ја употребите аплицкацијата FaceApp – еве што ќе направи со вашите податоци

admin
Виртуелниот тренд кој овие денови кружи по социјалните мрежи е апликацијата FaceApp која користејќи ваша сегашна фотографија и вештачка интелигенција создава фотографија која покажува како...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Повторно паднаа Фејсбук и Инстаграм- еве што се случува со овие социјални мрежи во моментов

admin
Фејсбук и Воцап престанаа да работат во ист момент, а на голем број корисници им се случува истото и со Инстаграм. Некои корисници тврдат дека...