vesti24.mk

Tag : топ вести

ВЕСТИ

Пендаровски ги повика лидерите на партиите на средба

admin
Претседателот на државата, Стево Пендаровски испратил покани до лидерите на политичките партии за средба во Вила Водно в недела, јавуваат дел од медиумите. Засега не...
ВЕСТИ

Мицевски до Локвенец: После две години од селфињата, прославите и концертите за датум за преговори, се уште нема никакви резултати

admin
Координаторот на пратеничката група во собранието на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на телевизиска дебата на МРТВ со патеникот Хари Локвенец од СДСМ и пратеничката Шпреса Хадри...
ВЕСТИ

ФОТО: Герила акција за премиерот Заев и градоначалничката на Битола

admin
Со транспаренти поврзани со случајот „Рекет“, промената на името, како и загадениот воздух група битолчани попладнево пред општинската зграда излегоа на протест. Како што велат...
ВЕСТИ

Попова: Шилегов помина две години како крадоначалник, но наместо нов мост преку Вардар во Ѓорче и продолжување на Илинденска тој си изгради викендица во Маврово

admin
Две години Петре Шилегов. Две години измами. Две години неработа и неспособност. Две години Скопје стои во место, ова денеска преку прес-конференција го истакна Ирена...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Никаков датум за преговори да не им се дава на Македонија и Албанија, смета Франција

admin
Макрон се обидува да го забави проширувањето на ЕУ – удар за балканските аспирации. Франција инсистира дека блокот сè уште не е подготвен да разговара...
ВЕСТИ

На Јанева и е подобро, утре се враќа во Шутка

admin
Поранешната Специјална обинителка, Катица Јанева, е во постабилна состојба и утре најверојатно ќе биде префрлена во затворот во Шуто Оризари каде ја издржува мерката притвор,...
ВЕСТИ

Претседателот на ЕПП, Дол бара почеток на преговорите за Македонија, вродуваат со плод лобирањата на Мицкоски

admin
Жозеф Дол, Претседателот на ЕПП, сојуз на десни партиии во Европа од кој дел е и ВМРО-ДПМНЕ, а го има мнозинството во Европскиот парламент, повика...
ВЕСТИ

Франција останува против датум за преговори

admin
Француски дипломатски извори вчера во Брисел информирале дека Париз останува против отворањето на преговори со Македонија и со Албанија. Француските власти сметаат дека двете земји...
ВЕСТИ

Ременски бега од одговорност: Не си давам оставка од потпретседател на Собранието, тоа не е партиска функција

admin
Потпретседателката на СДСМ и Собранието на Република Македонија, Фросина Ременски, која е осомничена во новата истрага за случајот Рекет, за перење на пари преку Меѓународниот...
ВЕСТИ

Катица Јанева нудела спогодба за „Рекет“, Обвинителството ја одбило

admin
Катица Јанева преку своите адвокати понудила спогодба во пресрет на подигнување на обвинението во истрагата „Рекет“, јавува Телма, повикувајќи се на извори во истрагата, но...
ВЕСТИ

Фросина Ременски останува без пасош

admin
За пратеничката Фросина Фросина не беше побарана мерка притвор, туку само мерка на претпазливост. Само за Јасна Мандиќ, потретседателката на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски,...
ВЕСТИ

Пратеник од владеачкото мнозинство: Законот за јазици и Рамковниот се нефункционални!

admin
Во текот на вчерашното интервју за порталот Лидер, пратеникот од коалицијата на СДСМ, Рубин Земон говореше за актуелни политички прашања и теми. Меѓу другото тој...
ВЕСТИ

Ќе ја победиме власта, ќе ја ставиме Македонија на брза трака, ќе бидеме дел од ЕУ и ќе ги корегираме сите грешки

admin
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на гостуањето во емисијата „24 Отворено“ на Телевизија 24 истакна дека ќе ги корегира сите грешки на владата во изминатиов период кои...