vesti24.mk

Tag : топ 2

ВЕСТИ

Арсовски: ФИТР испумпува пари и ги доделува на луѓе блиски до СДСМ, дали Рубинчо Заревски за проект добил 2.7 милиони денари

admin
Додека молчат од СДСМ и Фондот за иновации за одредени скандалозни таканаречени иновации кои што тие самите си ги нарекуваат иновации, односно поддржани проекти што...
ВЕСТИ

Активни 8.001 случај на коронавирус, за една недела 98 починати пациенти

admin
За 6,1 отсто се помалку новозаразени со КОВИД-19 од 22 до 28 ноември во однос на претходната недела. Намалување на бројот на заболени имало кај...
ВЕСТИ

Расте бројот на сиромашни семејства во Македонија: Се зголеми бројот на социјални случаи

admin
Ковид пандемијата го зголеми бројот на корисници на социјална помош. Оваа година уште 8,5 илјади домаќинства се приклучиле на листата социјалци, а за наредната, министерката...
ВЕСТИ

Поразителна статистика за Македонија: Намален наталитетот, а зголемен морталитетот

admin
Бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2021 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 3.8 проценти и изнесува...
ВЕСТИ

Телата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија најдоцна во петок ќе им бидат предадени на семејствата

admin
Телата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија во која настрадаа наши сограѓани, авионски ќе бидат донесени во четврток, а преку организиран државен протокол останките...
ВЕСТИ

Пивоваров, владиниот координатор за гранично управување: Виновни за несреќата се и загинатите патници кои не провериле дали компанијата има лиценца

admin
Вината може да се гледа и кај граѓаните кои требало да ја проверат лиценцата на автобусот, вели Владимир Пивоваров, Национален координатор за гранично управување. –...
ВЕСТИ

Експертите за трагедијата во Бугарија: Тоа не е сообраќајна несреќа, тоа е национална катастрофа

admin
Напорите за истрага на надлежните во Бугарија и Македонија течат, но факт е дека треба малку подетално и потемелно да се истражи и јасни се...
ВЕСТИ

Нема морална одговорност кај ниту еден министер, одговорноста заврши кај вработени во Царинската управа

admin
Суспензија од работното место за двајца царински службеници е досега единстената одговорност за автобуската несреќа која се случи во Бугарија со автобус на „Беса Транс“,...
ВЕСТИ

Не бил евидентиран излезот на автобусот од Македонија: Се огласија од Царинска управа, санкционирани царински службеници

admin
Во врска со информациите изнесени во јавноста во однос на надлежностите на Царинската управа на Република Македонија при контрола на влез и излез на возила...
ВЕСТИ

Не бил евидентиран излезот на автобусот од Македонија: Се огласија од Царинска управа, санкционирани царински службеници

admin
Во врска со информациите изнесени во јавноста во однос на надлежностите на Царинската управа на Република Македонија при контрола на влез и излез на возила...
ВЕСТИ

Мицкоски: Струјата е покачена за претпријатијата, инфлацијата сите ја чувствуваат и сето тоа поради неспособноста на надлежните

admin
Цената на струјата е најмалку два и пол пати, три пати покачаена од таа што била до пред некој месец поради несовесното работење на претходниците....
ВЕСТИ

ЦРН ДЕН: Од коронавирус денес почина 33 годишен пациент, еве колку новозаразени има во последните 24 часа

admin
Денес се регистрирани 449 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 211.831 Оздравени се 317...
ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

admin
Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Власта треба да одговори од...