vesti24.mk

Tag : традиција

ЗАБАВА

Знаете ли кое е традиционалното јадење на Грузија? – Пробајте го рецептов и нема да зажалите

admin
Ова е традиционално грузиско јадење кое може да се јаде и следниот ден. Освен тоа, сега е сезоната на доматите и штета е да не...
ВЕСТИ СВЕТ ЦРНА ХРОНИКА

Убиени десетици китови на Фарските Острови поради традиција (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Повеќе десетици китови биле убиени во еден залив на Фарските Острови, а фотографии и видеа од масакрот од крв ја вознемирија светската јавност. Традиционалниот китолов,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

КАРАКАМИШЕВА:По кој член од Уставот пратениците го имаат право да менува вековно име, идентитет на Македонците, државјанство, култура, историја, традиција?

Ferad Aruc
Професорката на Правниот факултет во Скопје, Тања Каракамишева смета дека власта повторно го крши правото и носи фалична одлука за распишување на референдум. Таа својот...
СВЕТ

Зошто Меланија Трамп ja прекрши традицијата на првите дами на САД?

Ferad Aruc
Првата дама на САД Меланија Трамп ја скрши долгогодишната традиција на првите дами и пристигна сама на годишното Обраќање на претседателот до нацијата за состојбата...
Uncategorized

Бизарен обичај во Португалија: Родителите ги поттикнуваат децата да пушат цигари за Богојавление

Ferad Aruc
Еден дел од церемонијата за одбележување на Богојавление во португалското село Вале де Салгуеиро, секоја година предизвикува негодување помеѓу странците. Имено, за време на церемонијата...