vesti24.mk

Tag : Турција

ЗАБАВА

Турски рибари во зима ловат риби како Ескимите

admin
Сибирските температури во регионот на Источна Анадолија во Турција ги принудуваат турските рибари да ловат риби како Ескимите. Сибирските температури во некои делови на Турција...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Канал 5: Груевски избегал со автомобил, следна дестинација Русија или Турција

Ferad Aruc
Поранешниот премиер Никола Груевски, од Македонија избегал со автомобил, а до Унгарија стигнал преку Србија, објави ТВ Канал 5. Според информациите на телевизијата, Груевски барањето...
ВЕСТИ СВЕТ

Ослободениот пастор Брунсон пристигнал во Германија

Ferad Aruc
Американскиот пастор Ендру Брунсон, чие заробеништво во Турција предизвикало дипломатска криза меѓу Анкара и Вашингтон, допатувал во Германија во саботата наутро во воен авион на...
ЗАБАВА

Работи што никако не смеете да ги правите во овие земји: Во Италија не нарачувајте капучино, во Турција сите ја прават оваа голема грешка

admin
Секоја земја на овој свет има своја сопствена традиција која сите треба да ја почитуваме. За сите нас кои сакаме патувања многу е важно да...
ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган: Ние го носиме мирот и спречуваме крвави напади во Сирија

Ferad Aruc
Турскиот претседател тврди дека благодарение на Турција е спречен крвав напад на режимот на Асад во сириската провинција Идлиб. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган...
ВЕСТИ СВЕТ

„Туркиш ерлајнс” го собори рекордот на дневно опслужени патници

Ferad Aruc
„Вчера го соборивме историскиот рекорд. Летавме со 253.000 патници на 1.547 летови кон нивните сакани и остваривме процент од околу 75 отсто полетувања навреме“, наведе...
ЗАБАВА

Косовската мисица ги освои сите со истетовираните облини и провокативните видеа на Инстаграм

Ferad Aruc
Атрактивната Албанка, Морена Тараку својата кариера ја започна како мисица. Убавицата е родена во Приштина и започнала да се занимава со музика, а нејзините слободни...
ВЕСТИ СВЕТ

Ние Имаме Господ, а Тие го Имаат Доларот,Изјави Ердоган Откако Трамп ја Урна Турската Лира

Ferad Aruc
Претседателот Реџеп Таип Ердоган им порача на Турците да ги продадат своите долари и злато за да ја поддржат турската лира, чија вредност драматично падна...
ВЕСТИ СВЕТ

САД со тежок удар за Турција: Воведени се санкции против турски министри, Анкара се заканува со одмазда!

Ferad Aruc
Од Белата куќа потврдија дека САД воведуваат санкции против двајца турски високи функционери поради случајот со американскиот пастор. На мета на санкциите се најде турскиот...
ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган одговори на предупредувањето на Трамп: Не можете со санкции да ја натерате Турција да попушти

Ferad Aruc
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги предупреди САД дека нема да попушти по заканите од претседателот на САД, Доналд Трамп, дека ќе воведе санкции ако...
БАЛКАН ВЕСТИ СВЕТ

Анкара со обновен фокус на Балканот

Ferad Aruc
Турција главно ја користи својата силна економија спрема балканските соседи да проектира сила и влијание, но ја употребува и религијата и дипломатијата, велат аналитичарите Турција...