vesti24.mk

Tag : УХМР

ВЕСТИ

УХМР: Од утре обилни врнежи, ветер и град- можни се излевања и поплавувања

admin
Од новите врнежи се очекува подобрување на хидролошката состојба на реките и на вештачките и природните езера. УХМР соопшти дека состојбата на водостоите кај водотеците
ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗАБАВА

Метеоролозите најавија кога се очекува да падне првиот снег во Македонија

admin
Сончево, суво и топло време прогнозираат светски метролошки сервиси за Скопје до крајот на оваа година. Првиот снег ќе падне на почетокот на 2019 година.
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Драстична промена на времето од вечерва

admin
Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најави локален пороен дожд и грмежи кон крајот на денов, особено во северозападното подрачје. Во текот на ноќта во западните делови
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

УХМР: Летово ќе биде потопло од сите претходни

admin
Не очекува потопло лето во кое температурите, според најавите од синоптичарите, ќе ги надминат многугодишните просеци во некои делови и за над три степени. Особено
МАКЕДОНИЈА

До среда дожд, од четврток пораст на температурите

Ferad Aruc
Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, на планините снег. Ќе дува умерен јужен ветер. Дневната највисока температура на воздухот ќе се
МАКЕДОНИЈА

Македонија на удар на студен бран

Ferad Aruc
Студен бран следните денови ќе ја зафати Македонија, a температурите ќе паднат и до -15 Целзиусови степени. Под влијание на значително постудена воздушна маса која
МАКЕДОНИЈА

Дождот направи проблеми – можно излевање на Вардар, Радика, Црн Дрим и Сатеска

admin
Врнежите во последните 24 часа ги зголемија нивото на сите водотеци во Македонија, а особено на реките во западниот дел на земјата. Според податоците на
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

УХМР за утре најавува снег, еве каде ќе се забели

admin
Времето денес: Претпладне сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголемува, особено во западните и северозападните делови на земјава
Uncategorized

УХМР предупредува: Доаѓа невреме со силни грмотевици

admin
Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на серија од влажни воздушни маси, претежно од Медитеранот, информираат од Управата за хидрометоролошки работи