vesti24.mk

Tag : УЈП

ВЕСТИ

УЈП го следи случајот со текстилната фабрика „Баргала“, контролата е при крај

admin
Будно го следиме случајот за текстилната фабрика „Баргала“. Нашата контрола таму е при крај и ќе имаме голем наод. Можам да кажам дека е многу...
ВЕСТИ

Годишните даночни пријави ќе може да се потврдат или корегираат и за време на викендот

admin
Управата за јавни приходи попладнево соопшти дека ќе им овозможи на граѓаните да ја потврдат или корегираат претпополнетата годишна даночна пријава и во текот на...
ВЕСТИ

Важна вест: Имате уште само 7 дена да ги проверите годишните даночни пријави од УЈП

admin
Даночните обврзници имаат рок уште седум дена за проверка на податоците од своите претпополнети годишни даночни пријави, кои ги добија по електронски пат. До 31...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

УЈП со важно соопштение до граѓаните- проверете ја вашата годишна даночна пријава

admin
Управата за јавни приходи ги информира граѓаните дека во тек е активноста за генерирање и доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на персонален...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Ferad Aruc
Во кривичниот суд во Скопје, продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите од 30 мај 2011 година,...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Заев: УЈП ќе ги гледа сметките оти најмала наплата на даноците има кај оние со најголеми приходи

Ferad Aruc
Увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во банкарските сметки на граѓаните ќе служи само за државата да си ги наплати даноците, смирува премиерот Зоран...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Со укинувањето на приватноста на сметките СДСМ уште еднаш бескурпулозно го крши Уставот на Република Македонија

Ferad Aruc
ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение посочува дека укинувањето на приватноста на банкарски сметки власта на Заев дополнително ќе ги оданочува извозниците на интелектуален труд и ја...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Горан Рафајловски: Секој што прима девизи на сметка од роднини од странство ќе биде „сомнителен“ за државата

Ferad Aruc
Консултантот Горан Рафајловски за Сител истакна дека со новите законски измени со кој Управата за јавни приходи ќе може кога сака да ги проверува банкарските...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

УЈП ПОЛЕСНО ЌЕ ВЛЕГУВААТ ВО БАНКАРСКИТЕ СМЕТКИ НА ГРАЃАНИТЕ

Ferad Aruc
Управата за јавни приходи ќе има автоматски електронски пристап до банкарските сметки на граѓаните со предложените измени на Законот за банки. Според директорката на УЈП...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Со рано идентификување и брзо реагирање кон долгот, до поефикасна наплата

admin
Некои даночни обврзници не ги исполнуваат даночните обврски поради незнаење, некои од негрижа, а некои од несакање. За секој предмет мора да има решение согласно...
ЗАБАВА

Распродажба на запленета стока од УЈП: Се нудат автомобили, телевизори и машини по багателни цени

admin
Управата за јавни приходи објави оглас за продажба на запленети предмети по пат на јавна аукција која ќе се одржи на 31. мај, годинава, но...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

УЈП распродава автомобили по багателни цени: Југо за 50 евра, Форд за 100 евра, Мерцедес за 2.000 евра…

admin
Управата за јавни приходи ќе изврши продажба на движни и недвижни предмети запленети по основ на неплатени даночни долгови на јавна аукција што ќе се...