vesti24.mk

Tag : Финска

ЗАБАВА

Cо Финска продолжено породилното отсуство за татковците

admin
Финската Влада, предводена од најмладата премиерка на светот, 34-годишната Сана Марин, планира измени на законот со кој двојно ќе се зголеми должината на платеното породилно...
БИЗНИС

За собирање малини во Финска плаќаат дури 200 евра на ден

Ferad Aruc
Во Финска собирач на малини за килограм собрани плодови заработува скоро 4 евра додека пак за истата работа во регионот не може да се заработи...
СВЕТ

Освоил 90 милиони евра на лотарија и сè уште не ги подигнал парите: Никој не знае кој е мистериозниот добитник на најголемата добивка во земјата до сега

Ferad Aruc
Националната лотарија на Финска соопштила дека сè уште го чека мистериозниот добитник кој во извлекувањето на Еуроџекпот на 9-ти февруари освоил 90 милиони евра –...
СВЕТ

Некогаш гладувале, а денес ја имаат една од најуспешните држави ВО СВЕТОТ: Која е тајната?

Ferad Aruc
Земјата која пред 150 години се мачела во глад, каде повеќе од 10 проценти од популацијата, односно 250.000 луѓе го загубиле животот, денес важи за...
СВЕТ

Финското образование е едно од најдобрите во светот, а по оваа револуција ќе стане уште подобро

Ferad Aruc
Во финските училишта и официјално започнува образовната револуција во облик на укинување на сите формални училишни предмети, со што оваа земја станува прва во светот...