vesti24.mk

Tag : Храна и пијалаци

ЗАБАВА

ФАНТАСТИЧЕН ЕСЕНСКИ ДЕСЕРТ: Пијаните бомбици се вистинска хармонија на вкусови!

admin
За само еден час на трпезата ќе се најдат пијани бомбици, топли и спремни да ги воодушеват вашите драги луѓе. Состојки: 250 грама путер 2...
ЗАБАВА

Морковот, црниот и белиот лук даваат одличен вкус на ова јадење: Чорба со црвена леќа која морате да ја послужите на домашните

admin
Можеби нема често да ставате леќа во јадењата, но ова е можност да внесете нов рецепт во тетратката, а потоа да подготвите супа која сите...
ЗАБАВА

Вкусни и здрави: Калинките и малините го подмладуваат телото

admin
Швајцарски научници утврдија дека калинките и малините го забавуваат стареењето на човечкото тело и прават да се чувствуваме и изгледаме помладо. Резултатите покажуваат дека високото...
ЗАБАВА

Брз ручек за цело семејство: Рецепт за тестенини со фантастичен сос од тиквички

admin
Вака подготвените макарони одлично се вклопуваат со некој вид на салата. Овојпат ќе ви го претставиме овој едноставен рецепт за макарони со сос од тиквички....
ЗАБАВА

Рецепт за солена пита од палачинки: Вкусен и едноставен оброк кој го обожуваат и децата и возрасните

admin
На палачинките ретко кој може да им одолее, но веројатно не сте ги јаделе често во облик на пита. Палачинките веројатно сте ги јаделе на...
ЗАБАВА

Бананата е најлош избор за појадок, тврдат нутриционистите – ова е причината

admin
Познато е дека појадокот е најважниот оброк, со него го започнуваме денот и поради тоа важно е да не го прескокнувате. Покрај тоа, исто така...
ЗАБАВА

Ручек на германски начин: Рецепт за Spätzle со свинско и сос од печурки!

admin
Spätzle е омилена паста со јајца која се јаде во кујните на Германија, Австрија, Швајцарија, Унгарија и Тирол. Тие се омилени во германската провинција Швабија...
ЗАБАВА

Истражување: Овошјето и зеленчукот корисни за мозокот кај тинејџерите

admin
Ново научно истражување спроведено во Велика Британија покажува дека исхраната богата со свежо овошје и зеленчук може да биде корисна за менталниот развој, особено кај...
ЗАБАВА

Ослободете се од кашлица и секрет, овој домашен сируп ќе ви помогне

admin
Морковите се неверојатно здрав зеленчук – тие се сјаен извор на витамин А и каротен, добри се за алергии, анемија, реума, проблеми со варењето, ја...
ЗАБАВА

Домашен сок од тиква, зајакнува и помага! Лесно се спрема, штити од многу болести!

admin
Сокот од тиква како лек содржи моќни антиоксиданси, кои го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања и мозочен удар. Присуството на пектин и фитостероли...
ЗАБАВА

4 НАПИТОЦИ ПРОТИВ НЕСОНИЦА, ЗА СЛАБЕЕЊЕ И ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ИМУНИТЕТ: Испијте еден пред спиење, чудесно делува на организмот!

admin
Познато е дека шолја топло млеко ни помага полесно да заспиеме, но има и поздрави опции за борба против несоницата. Ви носиме рецепти за пијалаци...