vesti24.mk

Tag : Храна и пијалаци

ЗАБАВА

Наздравете со чашка текила во име на здравјето!

admin
Текилата е многу полезна за стомакот и помага при болести на дигестивниот тракт, потврдиле тимот експерти после спроведениот експеримент во Мексико. Експертите анализирале редица лекарства,...
ЗАБАВА

Идеално време за цреши, дознајте зошто треба да ги јадете

admin
Црешите вклучени во исхраната учествуваат во намалувањето на телесната тежина, а го чистат истовремено организмот од натрупаните токсини во зима. Вкусните цреши веќе докажано имаат...
ЗАБАВА

Лукот навистина лошо мириса, но дознајте зошто е чудотворен дар од природата

admin
Лукот го намалува притисокот врз ѕидовите на крвните садови и на тој начин го намалува оптоварувањето врз срцето. Во лукот има материја наречена алицин, на...
ЗАБАВА

Оревите се најздравите јатки: Зошто треба секој ден да јадете по 6-7 од нив?

admin
Оревите се најздравите јатки. Богати се со многу драгоцени материи и антиоксиданси неопходни за основните функции на организмот како целина. Јадете по 6-7 ореви на...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Знаете дека е здрава, но овие својства на зелката ќе ве изненадат

admin
Зелката има безброј полезни својства за здравјето на организмот. Поставувањето на лист од зелка на челото може да ја смири болката во главата. Зелката е...