vesti24.mk

Tag : храна

ЗАБАВА

Вест која ќе ги загрижи веганите: Вашата исхрана го загрозува здравјето на мозокот

admin
Исхраната без храна од животинско потекло може да предизвика недостаток на холин, хранлива материја која е клучна за развојот на мозокот. Нутриционистите предупредуваат дека зголемената...
ЗАБАВА

Бездомник секој ден барал храна во контејнер: Еден ден ја пронајде оваа порака и од срце се расплака

admin
Бездомник барал храна во контејнерот на еден ресторан. Гостите за тоа му кажале на менаџерот на ресторанот, а тој решил да направи нешто убаво! Не...
ЗАБАВА

Едно јаболко содржи 100 милиони бактерии, но еве зошто е добро да јадете повеќе

admin
Студијата покажа дека едно јаболко содржи околу 100 милиони различни бактерии,  но видот на бактерии се оние кои се важни за одржување на здрава интестинална...
ЗАБАВА

Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето!

admin
Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фрлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Убаво ги мијат и подоцна ги користат...
ВЕСТИ

Топлото време ризик од труење со храна, ова се препораките од АХВ

admin
Новото најавено зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надмине 40 степени, ги зголемува ризиците од појава на труење со храна,...
ЗАБАВА

Никогаш нема да ослабете ако овие намирници ги ставите во оброците и салатите!

admin
Здравите оброци се претвораат во масни калориски бомби. Во текот на летото, салатите се храна која нјамногу се користи. Тие се подготвуваат едноставно, не им...
ЗАБАВА

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

admin
Оброците на работното место се една од најголемите причини за внес на премногу калории, а со тоа и создавање вишок килограми. Преиспитајте ги своите навики...
ЗАБАВА

Овие три намирници се најдобро “оружје“ во борбата против ракот

admin
Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – останатите се протеини од животинско потекло, житарици и масти. Следуваат трите најдобри „борци“ против рак. Брокули...
ЗАБАВА

Внимавате што јадете, а не можете да ги намалите килограмите? Сигурно ја правите оваа грешка!

admin
Давате сè од себе, се трудите, се храните здраво и вежбате, но резултатот изостанува. Според нутриционистите, едно нешто на кое забораваме се течните калории. Размислете...
ВЕСТИ

За среда и петок има посебно правило: Што смее да се јаде за Петровденскиот пост?

admin
За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар почна Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на...
ЗАБАВА

Цела година јадел храна со поминат рок: Ова што има да го каже треба сите да нè замисли

admin
Скот Неш е основач и сопственик на американските маркети „Мамс органик“ и одлучил една година да јаде „расипана“ храна за да докаже дека роковите на...