vesti24.mk

Tag : Ѓорге Иванов

ВЕСТИ

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име (ФОТО)

admin
Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а...
ВЕСТИ

„Иванов чесно си ја вршеше функцијата претседател“

admin
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување на Алфа телевизија одговори на нападите кон Иванов од страна на Пендаровски, посочувајќи дека претседателот Ѓорѓе Иванов...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ИВАНОВ СО ПОВИК ДО ГРАЃАНИТЕ:Претседателот Иванов ги повика граѓаните на 2 август да дојдат на Мечкин Камен во Крушево на државната прослава на Илинден каде што тој ќе има свое обраќање.

Ferad Aruc
Тој испраќајќи ги коњаниците во петокот, потенцираше дека слободата не се освојува еднаш, туку секој ден и постојано. – Ја користам оваа прилика, во предвечерјето...
БАЛКАН МАКЕДОНИЈА

Приштина и Тирана со жестоки критики за одлуката на Иванов да не го потпише законот за двојазичност

Ferad Aruc
Законот со кој се воведува двојазичност на целата територија на Македонија ја вжешти атмосферата во државата, но очигледно влијаеше и на нашите соседи. Во ист...
МАКЕДОНИЈА

Иванов им достави 14 страници на пратениците со кои тврди дека Законот за јазици е противуставен

Ferad Aruc
На пленарната седница на Собранието, закажана за 29 јануари, пратениците повторно треба да гласаат за Законот за употреба на јазици, откако претходно претседателот на државата,...
МАКЕДОНИЈА

Владино мнозинство од 61 пратеник согласно уставот ако претседателот Иванов стави вето

Ferad Aruc
Доколку претседателот Иванов стави вето на денеска изгласаниот Законот за употреба на јазици повторно се оди на гласање и потребно е мнозинство од 61 пратеник. Собрание на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Иванов: Решението за прашањето за името стана заложник на бирократијата на ЕУ и НАТО

Ferad Aruc
Заемно прифатливото решение за името мора да го почитува нашиот национален идентитет. Не може да се лицитира со идентитетот на граѓаните и уставното име на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Иванов: Утврдување на одговорност на оние кои политички монтирале случаи, потребно е помирување

Ferad Aruc
Треба да внимаваме правдата да не ја сведеме на политички реваншизам и лична одмазда. Бидејќи, одмаздата води кон нова одмазда, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге...
Uncategorized

Тодоров: Гаранциите се резултат на политичкиот отпор на ВМРО-ДПМНЕ

admin
Никола Тодоров од опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека политичкиот отпор на нивната партија и 80 дневните најдолги и најмасовни протести на стотици илјади граѓани низ целата...