vesti24.mk

Category : ЕКОНОМИЈА

ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Пренџов: Власта за економијата не прави ништо, во регионот Македонија е на дно според меѓународните институции

admin
Горивата се многу важни. На дизелот покрај постоечките давачки како акциза додадовте нови 14 денари и јас велам вака, цените до јули не ги враќате,...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Од денеска метан на бензинската станица ОКТА во Автокоманда

admin
Од денеска, бензинската станица на ОКТА во Автокоманда почнува да работи со гас. Запазени се сите стандарди и процедури, тимот е обучен и од денеска...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на горивата

admin
Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ЕСМ доби одобрение, ТЕЦ „Неготино“ стартува со работа

admin
Владата на денешната 121 седница, даде согласност на „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) да го активира со работа ТЕЦ „Неготино“ за времено дополнително производство на...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Кочоска: Расходната страна од проектираниот буџет навистина загрижува, имаме зголемување на вкупните расходи за 25%

admin
Расходната страна од проектираниот Буџет за идната 2022 година, кој веќе влезе во собраниска процедура, навистина најмногу загрижува, смета Гордана Димитриеска Кочоска член на Извршниот...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Сите штети од „шампионите“ во енергетиката

admin
Нема доволно зборови со кои може да се искаже нестручноста, неспособноста и неодговорноста на самонарачените “шампиони” во енергетиката. Сẻ’ што допреа уништија. Коренот на ова...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ЕСМ не се јави на тендерот на ЕВН, струја за граѓаните ќе се увезува од странство а сметките ќе растат

admin
На тендерот на универзалниот снабдувач за обезбедување на струја за граѓаните за следната година, државната ЕСМ не даде понуда, дознава Сител. Согласно законот за енергетика,...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Утре одлука за цените на горивата

admin
Регулаторната комисија за енергетика утре ќе ја соопшти одлуката за цените на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените на бензите и...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Третиот блок од Рек Битола не може да се стави во функција – ништо од набавката 900 илјади тони јаглен

admin
Набавката на 900 илјади тони јаглен за Рек Битола најверојатно нема да се реализира, бидејќи третиот блок на комбинатот не може да се стави во...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Почна исплатата за МојДДВ за третото трoмесечје- Проверете си ги сметките

admin
Согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица, започна исплата на парични средства за јули, август и септември 2021 година, односно третото...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

ФИЧ: Високиот јавен долг една од причините за негативниот рејтинг на Македонија

admin
Денарот останува стабилен – фиксниот курс е клучно сидро на стабилноста на македонската економија. Девизните резерви достигнаа 3,7 милијарди евра во септември и со оглед...