vesti24.mk

Tag : apple

ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Apple стана првата компанија која достигнала вредност од 1 трилион долари

Ferad Aruc
Apple стана првата компанија во Америка која достигна капитал од еден трилион долари на пазарот, победувајќи ги Мајкрософт, како и помладите ривали на пазарот на...
Uncategorized ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone наскоро ќе можат да ги отклучуваат своите домови и автомобили со помош на паметниот телефон

admin
Технолошкиот гигант Apple има намера да воведе нова функција која ќе им овозможи на корисниците на iPhone да ја отклучуваат својата врата од домот или...
Uncategorized ТЕХНОЛОГИЈА

Масовната тужба против Google во Велика Британија поради следењето на корисниците на iPhone на Apple

admin
Милиони корисници на iPhone го тужат Google кој би можела да го чини технолошкиот гигант неколку милијарди долари. Дали Google ќе плати милијарди долари казна...
ТЕХНОЛОГИЈА

Ситуацијата со Фејсбук покажува дека потребен е добар правен систем за заштита на приватноста порача Тим Кук

Ferad Aruc
Иако на Apple се уште им се нема случено ваква афера, оваа компанија во неколку наврати се најде во центарот на вниманието поради приватноста и...
Uncategorized

Apple плати вртоглави 240 милиони долари за новата серија на Рис Витерспун и Џенифер Анистон

Ferad Aruc
Компанијата Епл за новата ТВ серија во која главните улоги ќе им припаднат на Рис Витерспун и Џенифер Анистон ќе ги чини цело богатство. Имено,...
ТЕХНОЛОГИЈА

Основачот на Apple открил една причина поради која никогаш не би го купил новиот iPhone X

Ferad Aruc
Соосновачот на Apple, Стив Вознијак, никогаш не се плашел отворено да го искаже своето мислење за новата технологија. И, иако Вознијак ја стекнал својата репутација...
ТЕХНОЛОГИЈА

Како Apple ја изгуби довербата на корисниците на iPhone?

Ferad Aruc
Кога Apple призна дека намерно ги забавува старите iPhone уреди за да имаат корисниците „подобро искуство“ и „стабилен систем“ за работење, на многумина тоа не...
ТЕХНОЛОГИЈА

Корисниците Се Бесни На Технолошкиот Гигант: Телефон Од 1100 Евра На Кој Не Можеш Да Се Јавиш

Ferad Aruc
Корисниците на новиот iPhone X се бесни бидејќи тврдат дека не можат да одговорат на повиците. Apple го опишува својот нов модел како “најнапредниот телефон...
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple: Со новиот update следниот месец пристигнува важна промена

Ferad Aruc
Извршниот директор на компанијата на Apple Тим Кук изјави дека следниот update iOS11 ќе им дозволи на корисниците сами да одлучат дали системот „намерно“ да...
БИЗНИС ЕКОНОМИЈА

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Ferad Aruc
Акциите на компанијата Apple кон крајот на 2017 година, соборија нови рекорди и достигнаа цена од 177 долари, а аналитичарите сметаат дека веќе во јануари...
СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Apple упати извинување поради успорување на постарите модели на iPhone

Ferad Aruc
Во извинувањето до своите корисници се наведува дека не направиле ништо намерно, ниту во иднина ќе направат нешто намерно, со цел да го скратат животниот...