vesti24.mk

Tag : facebook

ТЕХНОЛОГИЈА

Лозинки од Фејсбук профилите се продаваат за 200 денари…

Ferad Aruc
Лозинки од илјадници профили на социјалната мрежа Фејсбук на „Дарк веб“ се продаваат по цена од само 3,90 долари, односно околу 200 денари, а лозинки...
СВЕТ

Наскоро Фејсбук ќе ви открива кои ваши пријатели споделуваат лажни вести

Ferad Aruc
Фејсбук оваа седмица ќе направи апдејт со кој ќе воведе дополнителни алатки во борбата против лажните вести. Иако на прв поглед се чини дека апдејтот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Огорчени кон шефот на Фејсбук: Закерберг е кукавица!

Ferad Aruc
Откако дознаа дека Марк Закерберг нема намера да сведочи пред парламентарниот одбор, политичарите од Велика Британија порачаа дека шефот на Фејсбук е кукавица. Се чини...
ТЕХНОЛОГИЈА

Ситуацијата со Фејсбук покажува дека потребен е добар правен систем за заштита на приватноста порача Тим Кук

Ferad Aruc
Иако на Apple се уште им се нема случено ваква афера, оваа компанија во неколку наврати се најде во центарот на вниманието поради приватноста и...
ТЕХНОЛОГИЈА

Протекоа мејлови: Објавена е преписка помеѓу Фејсбук и Кембриџ Аналитика 2 години пред да избие скандалот

Ferad Aruc
Откако беше откриено дека „Кембриџ Аналитика“ ги користи приватните информации на над 50 милиони корисници на Фејсбук, изби огромен скандал, а најголемата социјална мрежа на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Неверојатни бројки: Еве колку луѓе користат Facebook и WhatsApp

Ferad Aruc
Најголемата социјална мрежа на светот оствари пораст на приходите, профитот и пораст на бројот на корисници – бројката на месечно активни корисници на Facebook изнесува...
ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук во војна со лажните вести: Корисниците ќе бидат предупредени и пред да ја прочитаат лажната вест

Ferad Aruc
Фејсбук наскоро ќе го промени начинот на идентификација на лажните вести. Сите корисници ќе бидат предупредени дури и пред да ја отворат статијата со лажна...