vesti24.mk

Category : КУЛТУРА

ВЕСТИ КУЛТУРА

Духовна музика со српскиот ансамбл „Ноктурно“ на велигденски концерт во организација на „Охридско лето“

admin
Како дел од дополнителната програма на „Охридско лето“, по повод големиот христијански празник Велигден, на 23 април во катедралната црква „Св. Софија“ ќе се одржи
ВЕСТИ КУЛТУРА

Комеморација за режисерот Златко Славенски на ФДУ

admin
Факултетот за драмски уметности денеска напладне ќе одржи комеморација за нивниот професор, режисерот Златко Славенски, кој ненадејно почина во понеделникот. Славенски е роден во 1966
ВЕСТИ КУЛТУРА

Дел од влезниците за „Галеб“ во МНТ на 5 април за хуманитарна цел

admin
Во рамки на проектот „Црвен крст во акција – промоција на хумани вредности“, Општинската организација Центар во соработка со Македонскиот народен театар и тим од
КУЛТУРА

Писателката Лидија Димковска гостинка на Лекторатот за македонски јазик во Будимпешта

admin
Познатата македонска поетеса и писателка Лидија Димковска, добитничка на европската награда за литература, од 11 до 13 декември пгостуваше на Лекторатот по македонски јазик при
КУЛТУРА

Промоција на „Сигрид и Ноќта“ и работилница за анимација со шведскиот режисер и писател Јонс Мелгрен

admin
Издавачката куќа „Гаврош“, во соработка со Амбасадата на Шведска, во понеделник во 18 часот во клубот „Менада“ ќе одржи промоција  на македонскиот превод на сликовницата
КУЛТУРА

Крестон Дејвис и Ана Вујановиќ и активистите од Fair-Coop доаѓаат на фестивалот КРИК

admin
На програмата на КРИК, фестивал за критичка култура, во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавање и разговор на тема „Заедници вон капитализмот: криптовалути,
КУЛТУРА

Конкурс на ДПМ за најдобри книжевни остварувања во 2018 година

admin
Новата книга на писателот Венко Андоновски, насловена „Припитомување на кучката“, ќе биде промовирана во Клуб-ресторан МКЦ, со почеток во 19 часот. По извонредниот успех на