vesti24.mk

Category : КУЛТУРА

ВЕСТИ КУЛТУРА

За првата книжевна награда „Пегаз“ пристигнати 77 ракописи

admin
Седумдесет и седум ракописи пристигнале на Конкурсот за новата книжевна награда за најдобар необјавен роман на годината „Пегаз“, распишан од издавачката куќа „Арс Ламина“ и
ВЕСТИ КУЛТУРА

Членови на ДПМ иницираат обновување на Книжевната младина

admin
Неколку членови на Друштвото на писателите покренале иницијатива до Агенцијата за млади и спорт  за обновување на поранешната Книжевна младина на Македонија, од каде што
ВЕСТИ КУЛТУРА

Заврши театарскиот фестивал за деца “Силјан Штркот”во Прилеп

admin
Со настапот на Театар за деца и младинци Скопје со претставата Грдото пајче, викендов во Прилеп заврши првиот театарскиот фестивал за деца “Силјан Штркот”. Тродневниот
ВЕСТИ КУЛТУРА

Познатиот пијанист Березовски со два концерта во Филхармонија

admin
Познатиот руски пијанист Борис Березовски денеска и утре ќе настапи во Филхармонијата. Виртуозот на пијаното, кој е меѓу најбараните современи солисти, вечер од 20 часот
ВЕСТИ КУЛТУРА

Промоција на книгата „Во Лотарингија“ на Емануел Рембер

admin
Во Центарот „Јавна соба“ од 19 часот ќе биде промовиран македонскиот превод од книгата „Во Лотарингија“ на Емануел Рембер, советник за култура и соработка во
ВЕСТИ КУЛТУРА

Промовирана книгата „Македонија искон и вечност“

admin
Синоќа во Музејот на македонската борба Македонски манифест ја одржа промоцијата на книгата од група автори „Македонија искон и вечност“. Промотор на книгата беше уметникот
ВЕСТИ КУЛТУРА

Духовна музика со српскиот ансамбл „Ноктурно“ на велигденски концерт во организација на „Охридско лето“

admin
Како дел од дополнителната програма на „Охридско лето“, по повод големиот христијански празник Велигден, на 23 април во катедралната црква „Св. Софија“ ќе се одржи
ВЕСТИ КУЛТУРА

Комеморација за режисерот Златко Славенски на ФДУ

admin
Факултетот за драмски уметности денеска напладне ќе одржи комеморација за нивниот професор, режисерот Златко Славенски, кој ненадејно почина во понеделникот. Славенски е роден во 1966
ВЕСТИ КУЛТУРА

Дел од влезниците за „Галеб“ во МНТ на 5 април за хуманитарна цел

admin
Во рамки на проектот „Црвен крст во акција – промоција на хумани вредности“, Општинската организација Центар во соработка со Македонскиот народен театар и тим од
КУЛТУРА

Писателката Лидија Димковска гостинка на Лекторатот за македонски јазик во Будимпешта

admin
Познатата македонска поетеса и писателка Лидија Димковска, добитничка на европската награда за литература, од 11 до 13 декември пгостуваше на Лекторатот по македонски јазик при
КУЛТУРА

Промоција на „Сигрид и Ноќта“ и работилница за анимација со шведскиот режисер и писател Јонс Мелгрен

admin
Издавачката куќа „Гаврош“, во соработка со Амбасадата на Шведска, во понеделник во 18 часот во клубот „Менада“ ќе одржи промоција  на македонскиот превод на сликовницата