vesti24.mk

Category : КУЛТУРА

КУЛТУРА

Работна средба на министерот за култура, Адеми, со амбасадорката на Австрија во Македонија, Коблер

admin
На програмата на КРИК, фестивал за критичка култура, во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавање и разговор на тема „Заедници вон капитализмот: криптовалути,
КУЛТУРА

„Новогодишна бајка“ – манифестација на Детскиот културен центар „Карпош“

admin
На програмата на КРИК, фестивал за критичка култура, во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавање и разговор на тема „Заедници вон капитализмот: криптовалути,
КУЛТУРА

Пијанистот Арчиули ќе одржи концерт за зимската програма на „Охридско лето“

admin
Пијанистот Емануеле Арчиули, еден од најоригиналните и интересни изведувачи на денешната класична музичка сцена, ќе настапи во рамките на зимскиот дел од програмата на фестивалот
КУЛТУРА

„Мојата порта“ – краток филм на деца од основните училишта во општина Центар

admin
На програмата на КРИК, фестивал за критичка култура, во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавање и разговор на тема „Заедници вон капитализмот: криптовалути,
КУЛТУРА

(Фотогалерија) Славата на весниците пред времето на паметните телефони

admin
На програмата на КРИК, фестивал за критичка култура, во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавање и разговор на тема „Заедници вон капитализмот: криптовалути,
КУЛТУРА

Во Кинотека премиера на филмот изработен од учениците во основните училишта

admin
На програмата на КРИК, фестивал за критичка култура, во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавање и разговор на тема „Заедници вон капитализмот: криптовалути,
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

За сите планинари – Викенд планинска временска прогноза на Славчо Попоски

Ferad Aruc
Почитувани граѓани, со оглед дека пред нас е викенд, одсега па натаму секој викенд ќе објавуваме викенд планинска временска прогноза со цел навремено и најпрецизно
ВЕСТИ ЗАБАВА КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Македонскиот „Dogs of War“ номиниран за најдобра кинематографија и уметничка насока: Се натпреварува за прво место на интернационален натпревар “FilmConvert Competition 2018”

Ferad Aruc
Македонскиот „Dogs of War“ номиниран за најдобра кинематографија и уметничка насока, а се натпреварува за прво место на интернационален натпрева FilmConvert Competition 2018. Дечките се
ВЕСТИ КУЛТУРА СВЕТ ЦРНА ХРОНИКА

Македонец ја заклал баба си и ѝ ја откинал главата

Ferad Aruc
Италијанец со македонско потекло ја заклал својата баба и речиси и ја откинал главата, пред две недели во градот Фрауенфелд, во кантонот Тургау, Швајцарија. Како
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

МЕТЕО АНАЛИЗА НА ПОПОСКИ ЗА СЕПТЕМВРИ: ЛЕТОТО ЌЕ ПРОДОЛЖИ

Ferad Aruc
Според најновите анализи кој ги направивме укажуваат на тоа дека сепак и во септември треба да очекуваме топли бранови и летни температури на воздухот кој
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

ПОПОСКИ СО АНАЛИЗА: УЖИВАЈТЕ ВО ПОСТАБИЛНОТО ВРЕМЕ ДОДЕКА МОЖЕТЕ!

Ferad Aruc
Денес и утре (четврток) во државава атмосферата ќе биде значително постабилна односно времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност претежно во попладневните часови
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

НАЈНОВА ВИКЕНД АНАЛИЗА НА ПОПОСКИ: МАЛКУ ОБЛАЦИ, МАЛКУ СОНЦЕ, МАЛКУ ДОЖД И ПОВЕЌЕ ТОПЛИНА! ДЕТАЛИ

Ferad Aruc
Силвија замина, сепак и покрај тоа што замина сепак атмосферата и натаму нема целосно да се стабилизира иако ќе има повеќе сончеви периоди а температурите