vesti24.mk

Category : КУЛТУРА

КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Со „Ничија земја“ на МНТ- Почнува „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

admin
Со претставата „Ничија земја“ на Македонскиот народен театар и со доделување на наградите за животно дело, вечер во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп
КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Почина македонскиот академик и поет Матеја Матевски

admin
Ноќеска во Скопје по кратко боледување почина академикот и поет Матеја Матевски, на 89- годишна возраст. Матеја Матевски е роден во Истанбул, 1929 година. Детството
КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Концерт на џез-музичарот Феми Кути со Филхармонијата во Градскиот парк

admin
Македонската филхармонија вечер од 21 часот во Градскиот парк ќе одржи концерт со познатиот африкански џез-музичар Феми Кути, кој во Скопје доаѓа со неговиот бенд
ЗАБАВА КУЛТУРА

Природни убавини кои го одземаат здивот: Ова се 20 најубави места на светот, за некои сигурно немате слушнато (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

admin
Светот е преубав со работи кои го одземаат здивот и скриени убавини кои секој би сакал барем еднаш да ги види во животот. Секое од
ВЕСТИ КУЛТУРА

Турски архиви докажуваат! Македонија никогаш не била ГРЧКА!

admin
– Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки
КУЛТУРА

Обичаи и верувања за Бадник и Божиќ – вратете се што е позајмено и смирете се со тие што сте скарани

admin
Бадник се прославува ден пред Божиќ и претставува последен и најстрог ден на Божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото
КУЛТУРА

Света Катарина крие една од најтрогателните приказни за блискоста и толеранцијата меѓу муслиманите и христијаните

admin
Иако во светот постојат многу различни религии, местото на кое е изграден манастирот е свето за најголемите три. Историјата на манастирот Света Катарина крие една
ВЕСТИ КУЛТУРА

Денеска е голем празник, се слават овие свети маченици

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 октомври. Денеска е Св. свештеномаченик Кипријан и маченица Јустина. Овој Кипријан, што се слави денес како светител,
ВЕСТИ КУЛТУРА

Денеска се слави светицата најслична на Христос

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 септември. Денеска е Преподобна Ефросинија. Црквата ги нарекува преподобни оние кои станаа толку слични на Христос пред
ВЕСТИ КУЛТУРА

На „Питијада 2017“ ќе се сече џиновската пастрмајлија

admin
На манифестацијата „Питијада 2017“ во Велес денеска ќе се сече џиновската пастрмајлија подготвена од велешките пекари. Според програмата, сечењето на пастрмајлијата долга речиси четири метри, требаше да биде