vesti24.mk

Category : КУЛТУРА

КУЛТУРА

Во Кинотека премиера на филмот изработен од учениците во основните училишта

admin
На програмата на КРИК, фестивал за критичка култура, во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавање и разговор на тема „Заедници вон капитализмот: криптовалути,
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

За сите планинари – Викенд планинска временска прогноза на Славчо Попоски

Ferad Aruc
Почитувани граѓани, со оглед дека пред нас е викенд, одсега па натаму секој викенд ќе објавуваме викенд планинска временска прогноза со цел навремено и најпрецизно
ВЕСТИ ЗАБАВА КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Македонскиот „Dogs of War“ номиниран за најдобра кинематографија и уметничка насока: Се натпреварува за прво место на интернационален натпревар “FilmConvert Competition 2018”

Ferad Aruc
Македонскиот „Dogs of War“ номиниран за најдобра кинематографија и уметничка насока, а се натпреварува за прво место на интернационален натпрева FilmConvert Competition 2018. Дечките се
ВЕСТИ КУЛТУРА СВЕТ ЦРНА ХРОНИКА

Македонец ја заклал баба си и ѝ ја откинал главата

Ferad Aruc
Италијанец со македонско потекло ја заклал својата баба и речиси и ја откинал главата, пред две недели во градот Фрауенфелд, во кантонот Тургау, Швајцарија. Како
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

МЕТЕО АНАЛИЗА НА ПОПОСКИ ЗА СЕПТЕМВРИ: ЛЕТОТО ЌЕ ПРОДОЛЖИ

Ferad Aruc
Според најновите анализи кој ги направивме укажуваат на тоа дека сепак и во септември треба да очекуваме топли бранови и летни температури на воздухот кој
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

ПОПОСКИ СО АНАЛИЗА: УЖИВАЈТЕ ВО ПОСТАБИЛНОТО ВРЕМЕ ДОДЕКА МОЖЕТЕ!

Ferad Aruc
Денес и утре (четврток) во државава атмосферата ќе биде значително постабилна односно времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност претежно во попладневните часови
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

НАЈНОВА ВИКЕНД АНАЛИЗА НА ПОПОСКИ: МАЛКУ ОБЛАЦИ, МАЛКУ СОНЦЕ, МАЛКУ ДОЖД И ПОВЕЌЕ ТОПЛИНА! ДЕТАЛИ

Ferad Aruc
Силвија замина, сепак и покрај тоа што замина сепак атмосферата и натаму нема целосно да се стабилизира иако ќе има повеќе сончеви периоди а температурите
КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Со „Ничија земја“ на МНТ- Почнува „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

admin
Со претставата „Ничија земја“ на Македонскиот народен театар и со доделување на наградите за животно дело, вечер во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп
КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Почина македонскиот академик и поет Матеја Матевски

admin
Ноќеска во Скопје по кратко боледување почина академикот и поет Матеја Матевски, на 89- годишна возраст. Матеја Матевски е роден во Истанбул, 1929 година. Детството
КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Концерт на џез-музичарот Феми Кути со Филхармонијата во Градскиот парк

admin
Македонската филхармонија вечер од 21 часот во Градскиот парк ќе одржи концерт со познатиот африкански џез-музичар Феми Кути, кој во Скопје доаѓа со неговиот бенд
ЗАБАВА КУЛТУРА

Природни убавини кои го одземаат здивот: Ова се 20 најубави места на светот, за некои сигурно немате слушнато (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

admin
Светот е преубав со работи кои го одземаат здивот и скриени убавини кои секој би сакал барем еднаш да ги види во животот. Секое од