vesti24.mk

Category : КУЛТУРА

ВЕСТИ КУЛТУРА

Турски архиви докажуваат! Македонија никогаш не била ГРЧКА!

admin
– Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки...
КУЛТУРА

Обичаи и верувања за Бадник и Божиќ – вратете се што е позајмено и смирете се со тие што сте скарани

admin
Бадник се прославува ден пред Божиќ и претставува последен и најстрог ден на Божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото...
КУЛТУРА

Света Катарина крие една од најтрогателните приказни за блискоста и толеранцијата меѓу муслиманите и христијаните

admin
Иако во светот постојат многу различни религии, местото на кое е изграден манастирот е свето за најголемите три. Историјата на манастирот Света Катарина крие една...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Денеска е голем празник, се слават овие свети маченици

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 октомври. Денеска е Св. свештеномаченик Кипријан и маченица Јустина. Овој Кипријан, што се слави денес како светител,...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Денеска се слави светицата најслична на Христос

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 септември. Денеска е Преподобна Ефросинија. Црквата ги нарекува преподобни оние кои станаа толку слични на Христос пред...
ВЕСТИ КУЛТУРА

На „Питијада 2017“ ќе се сече џиновската пастрмајлија

admin
На манифестацијата „Питијада 2017“ во Велес денеска ќе се сече џиновската пастрмајлија подготвена од велешките пекари. Според програмата, сечењето на пастрмајлијата долга речиси четири метри, требаше да биде...
КУЛТУРА

(ВИДЕО) Наскоро започнува нова македонска серија „Фамилијата Марковски“

admin
Покрај бројните турски серии на Канал 5 наскоро ќе започне нова македонска серија која го претставува современиот, социјален, политички македонски живот. Трилерот за серијата поледнете...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Внимание: Утре е Блажена Марија заштитничка на сите жени, а дома никако не правете го ова

admin
Света Марија Магдалина црквата ја нарече уште рамноапостолна, бидејќи беше првата што го виде воскреснатиот Христос и проповедаше за тоа. Инаку, потекнуваше од градот Магдала...
ВЕСТИ КУЛТУРА

(ВИДЕО) Пронајден нов доказ кој открива дека клучниот настан во Библијата НАВИСТИНА СЕ СЛУЧИЛ!

admin
Се смета дека Ерусалим паднал околу 587 година пред новата ера. Археолозите кои го ископуваат градот Давид во Ерусалим, откриле дека пишувањето на Библијата е...