vesti24.mk

Category : КУЛТУРА

ВЕСТИ КУЛТУРА

Уставен суд: Владата не може да одлучува за изгледот на ГТЦ

admin
Уставниот суд ги спаси од барок Градскиот трговски центар, Градската универзитетска библиотека и Македонската опера и балет. На денешната седница на уставен, мнозинството судии гласале
ВЕСТИ КУЛТУРА

НАСТАП НА ФОЛКЛОРНИТЕ ГРУПИ ПРИ ДКЦ КАРПОШ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ ВО КАЛЕЛА, ШПАНИЈА

admin
Неколку фолклорни состави при Детскиот културен центар „Карпош“ зедоа учество на Меѓународниот фолклорен фестивал кои што се одржа во градчето Калела во Каталнонија, Шпанија. Претставниците
КУЛТУРА

Во кафанче на ракија за 6 и шопска за 25 денари во една од најпознатите летни бавчи во Скопје

hacci
Спас од летните горештини скопјани пред земјотресот барале во летните бавчи на тогашните кафеани. Најчесто таму се одело фамилијарно, постарите пиеле пиво или шприцер, за
ВЕСТИ КУЛТУРА

ВО ГРАДСКИОТ ПАРК : Скопјани уживаа во хитовите на една од највлијателните музички групи „Пинк Флојд“ (ГАЛЕРИЈА)

admin
Вчеравечер во Градскиот парк се одржа традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга!“ во организација на Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар. Јубилејниот,
КУЛТУРА

На „Битола Шекспир фестивал“ вечер Драмскиот и куклен театар од Бугарија

hacci
На „Битола Шекспир фестивал“ синоќа беше прикажана претставата „Отело“ на Турскиот театар,  во режија на Дејан Пројковски. Улогите ги толкуваа Џенап Самет (Отело), Сузан Акбелге (Дездемона), Селпин Керим (Јаго), Осман
ВЕСТИ КУЛТУРА

Во Охрид пристигнаа полски туристи со првиот чартер-лет од Катовице

admin
„ТАВ Македонија“ утрово го пречека првиот чартер-лет од Полска на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу „ТАВ Аеродроми“ и