Category : МАКЕДОНИЈА

ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

ПОПОСКИ СО ВОНРЕДНО БИОМЕТЕО – НАГЛА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО ЗА САМО НЕКОЛКУ ЧАСА

Ferad Aruc
Како што најавивме веќе од понеделник навечер и во текот на ноќта кон вторник кај нас ќе настапи ГОЛЕМА ПРОМЕНА на времето и тоа особено
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

„Катимерини“: МИА по интервенција на Ципрас промени изјава на Зоран Заев

Ferad Aruc
Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција ги сменила изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

„Додека криминалот, насилството, уцените и хаосот царуваат на улиците, Заев забрзано ги распродава националните и државни интереси“

Ferad Aruc
Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека многу земји имаат мафија, но само во Македонија, мафијата си доби своја земја. Од опозициската партија обвинуваат дека Република Македонија се
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

5 години затвор: Шилегов узурпира државно земјиште во Маврово

Ferad Aruc
Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое си
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Договорот со Грција значи промена на име и идентитет, а за оние од власта значи спас на нивните кариери

Ferad Aruc
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот договор. -Имаме штетен договор
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Атмосферата е ненормална, немаме повеќе концентрација, вели адвокатот на обвинетиот Мунир Пепиќ

Ferad Aruc
Пред продолжението за судењето за настаните од 27 април, додека екипа на итната медицинска помош го прегледуваше Мунир Пепиќ, во изјава за медиумите, неговиот адвокат,
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА ЦРНА ХРОНИКА

Крвава тепачка во Аеродром (Вознемирувачко видео)

Ferad Aruc
Крвава тепачка се случи вечерва во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Според очевидци едно лице од силината на ударите паднало во бесвест и со
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

ДОАЃА ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО – ЗАСИЛЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР И ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ДУРИ ЗА ОКОЛУ 15 °C

Ferad Aruc
Како што најавивме се до понеделник територијата на нашата држава ќе биде под влијание на стабилна, сува и МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од југ која
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

Ferad Aruc
1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик Експертс ДОО“ оти не се појавиле на рочиште во предметот
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс (Видеоинтервју)

Ferad Aruc
Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за корупцијата во ресорната дејност, најавува
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Џорџ Буш со поддршка за референдумот: Сега ја имате моќта да напишете една нова приказна за вас

Ferad Aruc
Поранешниот американски претседател, Џорџ Буш, преку писмо ги повика македонските граѓани да излезат на претстојниот референдум. Во писмото, меѓу другото, Буш ја спомнува и 2008
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Ferad Aruc
Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа во психијатриска болница ќе бидат
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Ферид Мухиќ и Курто Дудуш ќе сведочат за тоа што виделе на крвавиот четврток

Ferad Aruc
Сашо Коцевски, Ферид Мухиќ, Курто Дудуш и новинарката Душица Мрѓа, денеска, во кривичниот суд ќе сведочат за тоа што виделе на крвавиот четврток 2017 година.