vesti24.mk

Category : МАКЕДОНИЈА

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јанева: Дошле или не на распит, ќе поднесеме обвиненија против Груевски и Мијалков

admin
Експремиерот Никола Груевски, неговиот поранешен шеф на кабинет, Мартин Протоѓер, донеодамнешниот генерален секретар на Владата,Кирил Божиновски, како и поранешниот прв разузнувач во државата, Сашо Мијалков,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Заев и Шчербак разговараа за можностите за соработка со Русија на демократска основа

admin
Премиерот Зоран Заев попладнево со рускиот амбасадор Олег Шчербак разговараше за приоритетите на новата Влада, како и за можностите за соработка со Русија на демократска...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Крај за „Дневник“, „Телеграф“, „Утрински“, „Вест“,„Теа модерна“

admin
По децениско постоење на медиумскиот пазар, денеска згаснаа највлијателниот дневен весник „Дневник“, како и порталите „Телеграф“, „Утрински“, „Вест“,„Теа модерна“, кои беа дел од медиумската куќа...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ПОСЛЕДНИОТ ЖИВ БОРЕЦ ОД НОБ НА 95 ГОДИНИ ГО ЧИСТЕШЕ СПОМЕНИКОТ НА ПАДНАТИТЕ ДРУГАРИ ОТИ КАВАДАРЦИ ЗАБОРАВИ

admin
На 95 години, единствениот преживеан борец од НОБ во Тиквешијата Атанас Наце Златев денеска чистеше околу Споменикот на паднатите борци и нивните стрелани родители, затоа...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Колку билети ќе добијат македонските фанови за супер купот на УЕФА?

admin
Попладнево ќе се стави крај на неколкумесечната неизвесност на фудбалските фанови. Каде и по која цена ќе може да ги набават билетите за Супер купот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Поранешни студенти: Министерке Дескоска, одблокирајте ги родовите студии

admin
Поранешните студенти од Институтот за родови студии при Филозофски Факултет во Скопје (УКИМ), праќаат отворена барање до новоизбраната Министерка за образование и наука, проф.д-р Рената...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Столтенберг : Ако Атина се согласи да влезете со ПЈРМ, повелете во НАТО

admin
Доколку Грција прифати влез на Македонија во НАТО под привремената референца, НАТО нема да има ништо против, рече на заедничката прес конференција генералниот секретар на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Сугарески-Мантованели:Ќе продолжи соработката со Светска банка за инфраструктурни проекти

admin
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески се сретна со директорот на Канцеларијата на Светска банка во Република Македонија Марко Мантованели. На средбата, соопшти Министерството...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Владата утврди насоки за реализација на реформските приоритет

admin
Владата на денешната седница утврди насоки за реализација на реформските приоритети важни за евроатлантските интеграции на Македонија. „Уште од утре, работни групи на различни владини...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Средба за решавање на десетгодишниот проблем со гинеколог во Шуто Оризари

admin
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска оствари работна средба со министерот за здравство Арбен Таравари, министерот без ресор Самка Ибраимовски, претседателот на Здружението...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Божидар Димитров: Новото име на Македонија да биде југозападна Бугарија

admin
Ако треба да зборуваме отворено, вистинското име на Македонија треба да биде југозападна Бугарија. Ова го изјави директорот на Националниот историски музеј (НМИ) проф. Божидар...