vesti24.mk

Category : МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА

Владата ја запре распределбата на 850-те илјади евра што ги потпиша Tодоров за десоросоизација

hacci
Владата го задолжи Генералниот секретаријат да ги преземе сите потребни чекори за запирање на постапката за распределба на средства од Буџетот за финансирање здруженија и
МАКЕДОНИЈА

Штета од 120 милиони долари предизвикале шумските пожари во Делчево и Македонска Каменица

hacci
Вупно 120 милиони денари е штетата предизвикана од шумските пожари во Делчево и Македонска Каменица последниве година и половина, беше речено на денешниот работен состанок
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ЕВЕ КАКО ПЛАТАТА НА ДОКТОРИТЕ ЌЕ БИДЕ 100.000 ДЕНАРИ: Поднесен предлог закон за зголемување на платите на докторите!

admin
Денеска на иницијатива од пратениците доктори на ВМРО-ДПМНЕ, а со поддршка и од останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, во Собранието на
МАКЕДОНИЈА

Влада на РМ: Финансиска помош од по 6 денари за килограм за производителите на праски

hacci
Владата на Република Македонија денеска ја одржа 8-та седница, на којашто, како што се наведува во соопштението од секторот за односи со јавност, се донесени
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Верушевски ќе му биде советник за национална безбедност на Заев

admin
Поранешниот разузнавач, Зоран Верушевски, ќе биде назначен за советник за национална безбедност во Владата, информира „Фокус“. Иако медиумите шпекулираа дека Верушевски ќе добие раководна функција
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Пратеничката Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед

admin
Пратеничката од коалицијата на СДСМ, Ирена Стефоска на работа до Собранието доаѓа со велосипед. Стефоска е доктор на историски науки и е претседателка на собраниската
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Ципрас денеска му честитал на Заев

admin
Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, денеска му го честитал на македонскиот колега Зоран Заев, стапувањето на премиерската функција и нагласил дека очекува заборавање на недоразбирањата
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Шекеринска-Митровиќ: Со Приемот на Црна Гора, процесот на проширување на НАТО доби незапирлива динамика

admin
Приемот на Црна Гора во Алијансата покажа дека процесот на проширување на НАТО со земјите од регионот доби динамика која е незапирлива и која ќе
МАКЕДОНИЈА

Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид – Кичево

hacci
Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма-подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево денеска протестираа поради, како што рекоа, низа неправилности кон
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Ние не сме Срби ниту Бугари, престанете со негаторскиот однос

admin
„Престанете со негаторскиот однос кон Македонија. Престанете да нè навредувате. Ние не сме ниту Срби, ниту србомани, а уште помалку антибугари. Ние сме Македонци. Престанете
МАКЕДОНИЈА ТРАВЕЛ

ВИДЕО КОЕ ЌЕ ВЕ ОСТАВИ БЕЗ ЗДИВ: Македонија – неистражено богатство!

admin
Во 16 минути прикажани се најубавите места во нашата Македонија- почнувајќи од Скопје преку многу манастири, планини, езера, реки и гастрономски уживања. Погледнете ја приказната