Category : СВЕТ

ВЕСТИ СВЕТ

Хрват со години крадел во Германија: Отишол да чисти тоалети, па од украдените пари си купил куќа и луксузен автомобил

Ferad Aruc
Почна судењето на хрватскиот државјанин Стјепан К., кој е обвинет дека меѓу 2013 и 2017 година противправно се стекнал со 425.000 евра работејќи како чистач
ВЕСТИ СВЕТ

Ова е одговорот на Москва на соборувањето на “Il-20”: Руската војска и морнарица добиле изненадна задача!

Ferad Aruc
Иако нема официјално соопштение за вистинската цел за најновата одлука на Москва, факт е дека таа доаѓа непосредно по соборувањето на рускиот Il-20, кои израелските
ВЕСТИ СВЕТ

Судирот на САД и Кина е сè полош, а Европа трие раце: Една земја посебно би можела да профитира од Трговската војна

Ferad Aruc
Новите американски царини за Кина претставуваат опасност за светската економија, предупредува експертот за берза, Габриел Фелбермајр. И покрај сите ризици кои ги носи новата ескалација
ВЕСТИ СВЕТ

Свештеничка на страшен култ на миса брутално тепа верници

Ferad Aruc
Свештеничката Шин Ок-ју, која го основала јужнокорејскиот култ Црква полна младост, била уапсена минатиот месец со тројца свои следбеници кога слетале во Сеул. Полицијата ја
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Џорџ Буш со поддршка за референдумот: Сега ја имате моќта да напишете една нова приказна за вас

Ferad Aruc
Поранешниот американски претседател, Џорџ Буш, преку писмо ги повика македонските граѓани да излезат на претстојниот референдум. Во писмото, меѓу другото, Буш ја спомнува и 2008
ВЕСТИ СВЕТ

Трамп за соборениот руски авион: Го соборија Сиријците, тоа е тажно…

Ferad Aruc
Сириската против-воздушна одбрана по грешка собори руски воен авион додека се бранеше од ракетните напади од Израел и тоа предизвика жестоки реакции на Москва во
ВЕСТИ СВЕТ

Додека народот му гладува, Мадуро се гости во луксузен ресторан

Ferad Aruc
Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, предизвикал бес кај својот народ поради снимките кои биле објавени на Инстаграм. Имено, додека Венецуелците гладуваат, Мадуро бил снимен како
ВЕСТИ СВЕТ

Нова полемика меѓу Салвини и Аселборн за имигрантите

Ferad Aruc
Полемиката меѓу италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини и луксембуршкиот министер за наворешни работи Жан Аселборн за имигрантите се заостри откако викендов вториот го
ВЕСТИ СВЕТ

Видео: Тајфунот направи пустош на Филипини, со силни ветрови и обилни врнежи продолжи кон Кина

Ferad Aruc
Разорниот тајфун Мангкхут, што досега одзеде над 25 животи на Филипини, носи обилни врнежи и силни ветрови кон јужниот брег на Кина, објави Би-Би-Си. Властите
БАЛКАН ВЕСТИ СВЕТ

ШТО ДОБИЈА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА ОД ЧЛЕНСТВОТО ВО ЕУ?

Ferad Aruc
Предностите кои овие две земји членки ги добија од еднодецениското членство во ЕУ се бројни – од изградба на демократијата до милијарда евра европски фондови
ВЕСТИ СВЕТ

Германија има потреба од нова работна сила, се подготвува нов закон за доселување

Ferad Aruc
Целта на новиот закон за доселување е да се доведе нова работна сила во Германија. Нацрт-законот на германската влада моментално е во подготовка, пренесува „fakulteti.mk“.
ВЕСТИ СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ЧУДОТО ОД АВТОПАТ КОЕ ГО ГРАДАТ НОРВЕЖАНИТЕ (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Западниот норвешки брег одзема здив. Прекрасни глечери, а некои фјордови се простираат на должина од 200 километри. Моменталната ситуација е таква што ако сакате да
ВЕСТИ СВЕТ

Може ли Германија да го преживее Исламот? Екстремните десничари отворено се против муслиманите

Ferad Aruc
Прашањето „Може ли Германија да го преживее Исламот?“ повторно се најде во центарот на вниманието послее протестите кои што избија после бруталното убиство на еден