vesti24.mk

Tag : tesla

ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Илон Маск со еден Твит предизвика хаос на берзата, акциите на Тесла скокнаа

Ferad Aruc
Милијардерот и генерален директор на „Тесла Моторс“, Илон Маск предизвика вистински хаос на берзата со само еден објавен Твит. „Размислувам да ја приватизирам Тесла за...
АВТОМОБИЛИ

Електричен камион на Tesla за прв пат на улиците во Калифорнија (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Иако компанијата Tesla најави дека планира да го произведува својот Semi електричен камион дури во 2019 година, прототип од ова возила воочен е прв пат...
АВТОМОБИЛИ

„Tesla“ го ограничува користењето на суперполначите

Ferad Aruc
Компанијата „Tesla“ соопшти дека сите нејзини нови продадени воила што ќе бидат користени во комерцијални цели нема да може да ја користат мрежата со суперполначи....