vesti24.mk

Tag : ЗДРАВЈЕ

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Има многу причини да конзумирате брусница: Дознајте ги и ќе бидете здрави

admin
Иако брусницата најчесто ја препорачуваат како превенција и лек за уринарните инфекции, сепак таа нуди многу бенефити за нашето здравје. Борец против килограмите Една шолја...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Електронската цигара е „мачка во вреќа“

admin
Вдишувањето пареа од електронските цигари може да ги оштети клетките кои се од клучно значење за нашиот имунолошки систем. Тоа го негира тврдењето на некои...
ЉУБОВ И СЕКС

Секс или трчање, што е подобро за согорување на мастите?

Ferad Aruc
Поголемиот дел од жените најчесто имаат проблеми со нивната тежина, па кога треба да се изгубат тие неколку килограми вишок, буквално се обидуваат на секаков...
ЗДРАВЈЕ

ОСМА ГОДИНА ПО РЕД: Ова е најдобрата диета

Ferad Aruc
ДАШ диетата осма година по ред е прогласена за најдобра диета во светот според експертите од американскиот Национален институт за здравство, а на листата веднаш...
ЗДРАВЈЕ

Доктор Гугл: Ова се најпребарувани прашања поврзани со здравјето во 2017

Ferad Aruc
Гугл и оваа година објави топ листа која ги прекажува најпребаруваните работи во изминатите 12 месеци. Многумина пред да одат на лекар, симптомите ги пребаруваат...
ЗДРАВЈЕ

Познатиот кардиолог ја откри диетата – ќе изгубите 10 кг. и ќе ги исчистите артериите

admin
Со дебелината доаѓаат и болестите. Голема е веројатноста дека млади ќе добиете страшни тегоби, дијабетис, срцев или мозочен удар, доколку сте дебели. За да бидете...
ЗДРАВЈЕ

Како до поквалитетен начин на живот

admin
До неодамна, научниците сметале дека одредени фактори се поврзани за општото здравје на човекот и не можат да се контролираат. Имунитетот, долговечноста, брзината на метаболизмот и...
ЗДРАВЈЕ

Чоколадото ги штити мажите од мозочен удар

admin
Мажите кои што умерено консумираат чоколадо имаат намален ризик за појава на мозочен удар, велат научниците. Истражувачите од Шведска анкетирале повеќе од 37 000 мажи...
ЗАБАВА

Како да се поврзете со четирите елементи на природата

admin
Водата ги чисти емоциите, воздухот ја избиструва главата, оганот ги согорува стравовите, земјата ве прочистува целите. Испробајте ги овие едноставни, и многу силни вежби во...