ВЕСТИ

(ВИДЕО) УЖИВАЊЕТО СЕ ПРЕТВОРИЛО ВО ТРАГЕДИЈА: Авион слета на плажа и усмрти 2 лица

ECA

Мал авион принудно слета на плажа полна со капачи во близина на Лисабон, при што усмрти маж и девојче кои се сончале на плажата, јавуваат португалските медиуми. Тие пренесуваат изјави на очевидци на плажата во Капарики, кои велат дека дел од посетителите трчале во морето за да се спасат. Еден сведок изјавил дека авионот летал многу ниско над луѓето, пред принудно да се спушти на плажата.

Жртвите се еден 56-годишен маж и осумгодишно девојче, кои биле меѓу луѓето кои се капеле и се сончале на плажата во местото Капарика, околу 35 километри јужно од португалскиот главен град.

Песочната плажа била полна со капачи поради топлото и сончево време, кога пилотот на малиот авион поради ненадејни технички проблеми го насочил леталото кон широката плажа.

Кога лугето забележиле дека им се приближува авионот настанала паника, па додека едни бегале кон копното, оние најблиску до водата, се фрлале во океанот.

При атерирањето во песокот левото крило на авионот се скршило, но пилотот и неговиот патник останале неповредени.

Интервенирала полицијата која го уапсила пилотот.

Засега не е јасно како настрадале двете жртви, но локалните медиуми јавуваат за големиот гнев кај жителите на местото и посебно на оние на плажата за однесувањето на пилотот кој спасувајќи се себе си, изложил на опасност повеќе стотина луге.

Во соопштението, полицијата отфрла секаква можност дека инцидентот претставува терористички напад.

https://youtu.be/2jeHIHi28tM

извор:курир

Loading...

Related posts