vesti24.mk
КУЈНА

Вкусен десерт кој може да се јаде за време на диета

ECA
Скоро во секоја диета е забрането да јадете слатки…

Но, што ќе се случи ако најдете некој здрав чоколаден десерт? Дали би требало да го игнорирате или пак може малку да се засладите?
Ние велиме да го пробате и да уживате во здравиот десерт што нема да и наштети на вашата диета или тежина.
Ова вкусно слатко нема многу калории и може да е одлична ужина, а секако ќе го разбуди вашето сетило за вкус.

Се работи за чоколаден поудинг на кои што нема да да може да му одолеете, а се подготвува на едноставен и брз начин.

Состојки:
– 1/2 авокадо;
– малку цимет;
– една лажичка какао во прав без шеќер;
– 3, 4 коцки мраз;
-2 дл бадемово млеко ( со вкус на ванила или обчно);

Поготовка:
Ставете ги сите состојки во една чинија или блендер и мешајте се додека не се соединат и додека не добиете кремаста смеса, од прилика потребно ви е околку 2 минути. За десертот да биде повеќе хранлив, додадете една лажичка протеинско чоколадо во прав.
Послужете го во чаши или мали чинии, а украсете го со вашето омилено овошје или пак бискиви по желба.

Пријатно јадење!

hybread

Loading...

Related posts