vesti24.mk
БАЛКАН

Во Албанскиот град Валона запленети над 630 килограми марихуана во прав

ECA

Полицијата од албанскиот приморски град Валона, во близина на Орикум заплени 630 килограми марихуана во прав и 900 грама масло од марихуана.

Во акцијата во која биле вклучени 40 полициски службеници се запленети и пет автомобили и еден моторен чамец, а уапсени пет лица. Тројца од упасените се жители на Орикум, додека останатите тројца се жители на Валона. Тие се уапсени во близина на островот Сазан, а требало да ја преземат дрогата и да ја транспортираат кон италијанскиот брег.

Тоа е втора акција за неколку денови, во која е запленето големо количество на марихуана произведена во Албанија.

Деновиве италијанската полиција Гуардија ди Финанса на крајбражјето на познатото летувалиште Сан Марино заплени над 500 килограми марихуана, која била превезена со моторни чамци и уапси двајца албански државјани. Во рамки на истата акција во Валона беа уапсени уште тројца албански државјани.

Loading...

Related posts