vesti24.mk
СВЕТ

Во Калифорнија пепел наместо снег

ECA
Пепел и чад ги тераат луѓето да се бора за воздух во Јужна Калифорнија, каде веќе една недела беснеат огромни пожари што ги прави петти по големина во историјата на сојзуните маерикански држави.

Како што пренесува АП, над десетици илјади луѓе се евакуирани од своите домови за време на пожарот кој зафатил места во близина на градот Санта Барбара.

На оние кои останале во Монтесити, полицијата им доделила заштитни маски за дишење.

Актерот Роб Лоу носејќи маска за дишење за време на евакуацијата на Инстаграм напишал дека се моли за сите луѓе од неговиот крај. Водителката на американското ток шоу Елен Деџенерис исто така на друштвените мрежи навела дека соседите си помагаат едни на други и на нивните миленичиња со цел сите да бидат безбедни.

-Испраќам огромна љубов и благодарност до пожарникарите и полициските служби. Ви благодарам на сите – порачала Елен.

За јачината на поарит допринесува и ветеро. Досега се евакуирани 20.00 луѓе, а едно лице загина додека се обидувало да избега од огнената стихија.

Илјадници пожарникари и понатаму се борат со 6 шумски пожари, од округот Вентура, северно од Лос Анџелес, па се до Сан Диего на југ.

Loading...

Related posts